Endometrióza - možná jste tento název již zaslechly, možná ho skloňujete častěji, než byste chtěly. Endometrióza je chronické gynekologické onemocnění, které postihuje zhruba 10 % žen ve věku 15-50 let, což z ní činí problém milionů žen po celém světě. Přestože se jedná o poměrně častý jev, bývá dost složité ji diagnostikovat. Způsobuje nám řadu zdravotních komplikací a je také bohužel jednou z nejčastějších příčin neplodnosti. Jak přesně se endometrióza projevuje, jaké jsou její příznaky a hlavně - jaké existují možnosti léčby?
Na pomoc jsme si opět přizvali odborníka na slovo vzatého, tentokrát gynekoložku - MUDr. Ester Hladíkovou, pro kterou je gynekologie a osvěta životním posláním. Na své ambulanci Novoměstské gynekologie se zaměřuje na individuální přístup s úctou k přirozené ženskosti a potíže se snaží řešit důsledně - léčit příčinu, ne následek.
Co je vlastně endometrióza
Endometrióza je, když se tkáň podobná děložní sliznici (endometriu) nachází v místech těla, kde by se normálně vyskytovat neměla, tzn. mimo děložní dutinu. Například na vaječnících, vejcovodech, pobřišnici nebo v oblasti pánve, může se však vyskytovat i v dalších částech těla. Tato tkáň pak reaguje na hormonální změny během menstruačního cyklu – roste, odlučuje se a krvácí. Na rozdíl od normální děložní sliznice však nemá kam odtékat, což vede k zánětům, srůstům a bolestem. Nejčastěji se endometrióza objevuje u žen ve věku 25 až 35 let, není ale výjimkou ani před první menstruací nebo po menopauze.
Příčiny endometriózy a rizikové faktory
Přesná příčina endometriózy není dodnes zcela jasná. Existuje mnoho zastaralých teorií od kterých se ale postupně opouští jako je například retrográdní menstruace nebo hormonální nerovnováha.
Pravděpodobně leží příčina ve změnách při zakládání a rozdělování buněk při zárodečném vývoji, když je žena ještě plodem v břiše vlastní maminky. Další teorie je přestavba buněk pobřišnice na buňky podobné děložní sliznici nebo teorie kmenových buněk - kdy se z kmenových buněk v kostní dřeni vyvinou buňky podobné děložní sliznici. Svou roli hraje i genetická predispozice – pokud se ve vaší rodině již endometrióza vyskytuje, je pro vás riziko větší.
Hlavní příznaky endometriózy
Nejčastějším projevem endometriózy je bolest v podbřišku (silná menstruační bolest). Ta se nejčastěji objevuje před menstruací nebo současně s ní. Můžete ji ale zaznamenat i mezi menstruačními cykly, během samotného cyklu se pak může zhoršovat. Jedná se obvykle o křečovitou bolest, často vystřelující do zad nebo do nohou. Může být také doprovázena nevolností, průjmem a zvracením.
Příznaky se však mohou u jednotlivých žen lišit, právě podle toho, kde se ložiska nachází. Mezi další časté projevy patří:
- Chronická bolest v oblasti pánve, která přetrvává i mimo menstruační cyklus
- Bolest při pohlavním styku (dyspareunie)
- Bolest při močení nebo stolici (obzvlášť během menstruace)
- Nepravidelná menstruace
- Chronická únava
- Přítomnost krve ve stolici nebo moči
- Problémy s otěhotněním
Ženy trpící endometriózou nemívají pouze jeden druh bolesti, často jde o jejich kombinaci.
Diagnostika endometriózy
Diagnostika endometriózy bývá složitá a může trvat i několik let. Vždy vše začíná u vašeho gynekologa, kterému sdělíte vaše obtíže a jakékoli komplikace.
Endometrioza se dnes diagnostikuje zejména expertním ultrazvukem - speciálně proškolený gynekolog dokáže odhalit i ložiska hluboké endometriozy v malé pánvi, ve vazech děložních, močovém měchýři, sliznici střeva, v děložní svalovině, vždy by se měly kontrolovat i ledviny.
Endometriózu lze také potvrdit pomocí laparoskopie - neboli miniinvazivní operací, při které se zavede kamera do břišní dutiny.
Léčba endometriózy
Léčba závisí na intenzitě příznaků a také na vaší životní situaci (např. pokud plánuje těhotenství). Jednou z možností je hormonální léčba, která může zpomalit růst tkáně. Indikují se také léky na bolest. Variantou je i chirurgická léčbu – konkrétně laparoskopická operace, při které se odstraní ložiska a srůsty. Nabízí se také řada alternativních léčebných postupů jako homeopatie, akupunktura, rehabilitace, psychoterapie a především FYZIOTERAPIE.
Důležitá je ale také změna životního stylu. Přestože v současné době není známa žádná zaručená potravina nebo dieta, která by měla zázračný vliv na vznik onemocnění, zdravá strava, pravidelný pohyb a vhodné relaxační techniky vám mohou být velmi nápomocné nežádoucí příznaky lépe zvládnout. Minimálně je dobré vyhýbat se potravinám, které bolesti způsobené endometriózou zhoršují (což je alkohol a potraviny s vysokým obsahem histaminu).
Jak s endometriózou žít?
Endometrióza je onemocnění, se kterým se naučíte žít. Správná léčba vám však dokáže výrazně zlepšit kvalitu života. A pokud se obáváte - těhotenství u žen trpících endometriózou není vůbec vyloučené:) Pokud nejsou evidentní další problémy a jsou průchodné vejcovody, může dojít k otěhotnění i přirozenou cestou. Případně je samozřejmě možné využití metod asistované reprodukce.
Důležité je při podezření na edometriózu nebát se vyhledat odbornou pomoc a aktivně váš stav řešit! Protože základním klíčem k úspěchu je diagnostika. Proto naslouchejte svému tělu. Někdy mluví, někdy jen šeptá, někdy dokonce až křičí, že něco není v pořádku. A pokud cokoli z toho slyšíte a cítíte, nebojte se a hlavně neváhejte váš stav řešit!