Milí zákazníci, děkujeme vám za důvěru a přejeme vám zdraví, štěstí, spoustu radosti a lásky i v roce 2025 🥳 Objednávat můžete i nadále, objednávky vyřídíme v 30.12. ❤️

Jak dlouho kojit a jak kojení ukončit?

Otázka „Jak dlouho kojit?“ je často předmětem diskuzí nejen mezi rodiči, odborníky, ale i celou společností. Odpověď na tuto otázku však není jednoznačná. Je totiž maximálně individuální. Po jaké době, v jakém věku miminka nebo za jakých podmínek se maminka rozhodne ukončit kojení, by mělo být vždy jen její osobní rozhodnutí s ohledem na potřeby své i svého miminka, zdravotní podmínky a jakékoli osobní preference. Svůj osobní názor a doporučení nám sdělila i Natálka Forejt, zkušená laktační poradkyně. 

 

10_3

 

Doporučení odborníků

Světová zdravotnická organizace (WHO) a mnoho dalších odborných zdravotnických organizací doporučují výhradní kojení po dobu prvních šesti měsíců života miminka – výhradní znamená, že dítě dostává jen mateřské mléko, bez jakýchkoli příkrmů, vody či jiných tekutin. Dále pak doporučuji pokračovat v kojení spolu s příkrmy až do věku dvou let nebo i déle, pokud to všem zúčastněným vyhovuje:) Faktem ale zůstává, že toto jsou jen doporučení. Každá maminka kojení vnímá jinak a má k němu různý vztah i možnosti, takže v první řadě vždy záleží na vás samotných, jak ke kojení budete přistupovat a jak dlouho se mu chcete/můžete věnovat.

 

“Obecně lze říct, že kojit do dvou let je základ a dál je to na mamince a miminku. Vzhledem k benefitům, které kojení předává oboum stranám.”

 

Výhody delšího kojení

Jak už jsme před časem psali, mateřské mléko obsahuje velmi důležité protilátky a živiny, které podporují vývoj imunitního systému a chrání miminko před různými infekcemi. I například po doporučovaných dvou letech kojení poskytuje mateřské mléko důležité látky, které zlepšují dětskou obranyschopnost vůči nemocem. Ani zavedením pevné stravy nenahradíte důležité aspekty kojení - stále bude významným zdrojem výživy a neopomenutelnou emocionální podporou, která je velmi důležitá.

 

15

 

Kojení vytváří silné pouto mezi maminkou a dítětem, což podporuje pocit bezpečí a snižuje jakýkoli možný stres.

 

Výzkumy ukazují, že dlouhodobé kojení pozitivně ovlivňuje také kognitivní vývoj dětí a to díky obsahu mastných kyselin a dalších bioaktivních látek v mateřském mléce. Své výhody má dlouhodobé kojení i pro samotné maminky. Kromě pomoci při porodním zotavování je prodloužené kojení také spojeno se snížením rizika vzniku rakoviny prsu a vaječníků.

 

“Dlouhodobé kojení prokazatelně snižuje u dítěte riziko astmatu, alergií, nádorových onemocnění, diabetu a mnoho dalšího."

 

Kdy je správný čas s kojením přestat?

Konec kojení neboli odstavení je velmi individuální. Zatímco některé maminky začínají přirozeně ukončovat například kolem prvního roku dítěte, kdy děti začínají chodit a jedí příkrmy několikrát denně, jiné chtějí a kojí déle. I děti se liší v tom, jak dlouho mateřské mléko potřebují. Některé se začnou odstavovat zcela samy, jiné vyžadují kojení mnoho let. Nejlepší čas k odstavení tedy není možné obecně určit – důležité je, aby to bylo rozhodnutí, které vyhovuje v danou chvílí oběma stranám.

 

Facebook Ads (55)

 

V některých případech hrají svou roli v ukončení kojení i různé aspekty a události v životě maminky. Například návrat do práce, další těhotenství nebo jakékoli zdravotní důvody.

 

“Pokud se bavíme o dětech, u kterých máme pocit, že se začínají odstavovat samy, tak se stává, že to v aktuální chvíli nemusí být nutně pokus o samoodstav, ale může jít pouze o bojkot a je dobré to rozeznat.”

 

Kojení a návrat do práce

Ani návrat do zaměstnání však nemusí být nutně důvodem k ukončení kojení. Existuje totiž mnoho způsobů, jak kojení skloubit i s náročným pracovním režimem. Důležité je opět - chtít a na vše se dopředu připravit. Pomoc s praktickými radami, jak si například naplánovat odsávání mléka, jak mléko vhodně uchovávat nebo jak si zachovat dostatečnou produkci, vám pomohou i laktační poradkyně.

 

12_2

 

Ještě před nástupem do zaměstnání si naplánujte režim kojení/odsávání mléka a hlavně - začněte se samotným nácvikem odsávání. Ideální je si doma vytvořit zásobu pro dobu, kdy budete v práci. Nezapomeňte však začít připravovat i vaše miminko. Postupně ho navykejte na krmení z lahve s vaším odsátým mlékem, ideálně jinou osobou, aby si vše hezky spojilo.

 

430

 

V zaměstnání si vyhraďte pravidelný čas na odsávání mléka – zkuste se v klidu domluvit s vaším nadřízeným, mnoho pracovišť by mělo být schopno poskytnout soukromé místo i dostatek času. V mnoha zemích, a to včetně ČR, mají kojící matky nárok na přestávky na kojení nebo odsávání mléka, takže se nebojte hlídat svá práva a možnosti:) Odsávejte mléko v pravidelných intervalech, aby byla stále stimulována produkce. Zajistěte si vhodnou chladicí tašku nebo ledničku. Dodržujte dostatečný příjem tekutin a pestrou stravu, aby se i nadále mléko správně a v dostatečném množství tvořilo. Samozřejmě i minimalizace stresu je pro pokračování kojení velmi důležitá.

 

Takže nebojte, zvládnout se to dá:) I když jste pracující maminka, můžete nadále kojit ráno a večer, což vám umožní udržet si s vaším malým pokladem blízkost a emoční pouto:)

 

Kojení a další těhotenství

Kojení a další těhotenství je relativně běžnou věcí, se kterou se maminky setkávají. To, že kojení není antikoncepce a můžete kdykoli otěhotnět, jste už jistě zaregistrovali, některé možná pozdě:):) Během kojení je běžnou věcí i například menstruace, která není, stejně jako těhotenství, ovlivněna délkou ani intenzitou kojení. Co se týče samotného kojení během těhotenství, je důležité vědět, že dle mnoha studií není prokázáno, že by kojení nový plod jakkoli ovlivnilo či omezovalo.

 

12_1

 

V drtivé většině případů je tedy kojení během těhotenství bezpečné. Jedinou obavou bývá, že stimulace bradavek během kojení může vyvolat produkci hormonu oxytocinu, který podporuje kontrakce dělohy. Nicméně u zdravých těhotenství se malé množství oxytocinu obvykle nepovažuje za žádný problém. Děloha je v prvních týdnech těhotenství chráněna předčasnými kontrakcemi, a pokud nejsou nějaké specifické komplikace, v kojení lze bez obav pokračovat.

Existují však případy, kdy by lékaři mohli doporučit omezit nebo ukončit kojení. Patří sem zejména riziková těhotenství, při kterých hrozí předčasný porod, vícečetná těhotenství nebo komplikace, jako je nízká váha plodu, krvácení nebo bolestivé kontrakce. Pokud se některé z těchto komplikací u vás objeví, je důležité vše konzultovat se svým lékařem.

 

“Během kojení je naprosto v pořádku kojit a navázat tak na kojení dalšího miminka. Může se stát, že je kojení nekomfortní a bolestivé, což se dá určitě řešit. Také se můžeme setkat s kojením “na sucho”, kdy je po nějakou dobu menší množství mléka (nebo žádné) pro kojené děťátko. To nebrání kojení a určitě má kojení stále svůj význam. Stát se to nemusí, ale dobré o tom vědět.”

 

Tandemové kojení po porodu

Pokud se rozhodnete kojit během těhotenství a pokračovat i po porodu, můžete vyzkoušet tzv. tandemové kojení. To znamená, že budete kojit jak novorozence, tak starší dítě. Je však důležité hlídat, aby malý novorozenec dostával dostatečné množství mléka, protože jeho potřeby budou prioritní.

 

297_1

 

"V této době není neobvyklé, že starší děťátko vyžaduje stejnou frekvenci kojení, jako malý novorozenec. Je důležité vědět, že malé miminko má vždy přednost a pokud je potřeba, tak je v pořádku se starším sourozencem nastavit hranice při kojení a celou situaci laskavě vykomunikovat."

 

Jak kojení ukončit?

Ukončování kojení mohou některé maminky vnímat jako stresující a obávané. Věřte, že se však dá zvládnout velmi pohodlně a bez velkých útrap:) Důležité je, aby odstavování bylo postupné. Nejdůležitějšími aspekty jsou tedy klid a čas:)

 

284

 

Postupné nahrazování kojení

Začněte s nahrazením jednoho denního kojení jinou formou výživy, například příkrmem nebo umělým mlékem. Můžete začít s kojením, které dítě preferuje nejméně, například během dne, a postupně přejít k rannímu a večernímu, které bývá pro děti více emočně důležité. Postupně tak budete snižovat počet kojení, čímž se vašemu tělu i přirozeně sníží samotná produkce mléka.

 

“Nahrazení umělým mlékem je nutné řešit u miminka do 12 měsíců. Od 1 roku určitě není nutné nahrazovat kojení umělým mlékem a je lepší vybrat jinou alternativní cestu.”

 

Zkracování kojení

Pokud se vám podařilo některá kojení nahradit jinými jídly, můžete začít postupně zkracovat i dobu, kterou miminko u prsu tráví. Kratší kojení také pomůže snížit produkci mléka a děťátko se začne na kojení méně spoléhat.

 

415

 

Zavádění příkrmů

I zavádění pevných potravin postupně snižuje potřebu mateřského mléka. Obvykle se s příkrmy začíná kolem 6. měsíce věku miminka, o tom, jak a s čím začít, si podrobně můžete přečíst zde: odkaz na článek:)

 

“Už první lžičkou příkrmu začíná odstavení, proto je důležité nepřepálit začátek, ať miminko nechtěně neodstavíme, nebo nezpůsobíme omylem nechuť k jídlu, nebo kojení.”

 

Nezapomínejte na emocionální podporu

Pro všechny děti je kojení více než jen výživa – je to také zdroj útěchy a bezpečí. Proto je důležité, aby vaše miminko mělo během odstavování dostatek fyzického kontaktu a blízkosti. Mazlení, nošení nebo společné spaní mohou pomoci nahradit pocit bezpečí, který dítě při kojení zažívalo.

Jistě se vaše miminko bude kojení dožadovat. Pokuste se přesměrovat jeho pozornost na nějakou zábavnou činnost, zabavit ho jinými aktivitami, například hrou nebo procházkou. Tím pomůžete zmírnit jeho potřebu po kojení, zejména v situacích, kdy jde spíše o zvyk než o hlad.

 

11

 

Sledujte své tělo

Odstavení přirozeně ovlivňuje vaše tělo. S postupným snižováním kojení se sníží i produkce mléka. Pokud však dojde k náhlému odstavení, například ze dne na den, může dojít k bolestivému nalití prsou nebo ucpání mlékovodů, na to si dejte pozor, a nezapomínejte mléko odstříkávat. Postupný proces odstavení je proto nejšetrnější i pro vás samotné.

 

“Při odstavování v jakémkoliv věku miminka je důležité počítat i s variantou, že se dostaví nepříjemné pocity, díky rozhození hormonů. zánět, nebo ucpávání mlékovodů. Je to velmi individuální a naše tělo může reagovat různým způsobem.”

 

Buďte trpělivá

Každé dítě reaguje na odstavení jinak. Některé děti přestanou kojit snadno, jiné mohou potřebovat více času a podpory. Nechte dítě vést – respektujte jeho signály a přání. Důležité je respektovat jeho tempo a být trpělivá. Pokud máte pocit, že vaše miminko není na odstavení připravené, můžete proces zpomalit nebo se o ukončení pokusit později. Také některé dny mohou být pro odstavení obtížnější, například během nemoci nebo když prožívá nějaký stres. I v takových situacích může být vhodnější odstavení na nějakou dobu přerušit a vrátit se k němu, jakmile se vše zklidní.

 

Facebook Ads (56)

 

Neexistuje jednoznačná rada a odpověď na to, jak dlouho kojit. Každá maminka i miminko mají své specifické potřeby a preference. Proto se nedržte žádného návodu, doporučení ani ověřených zkušeností jiných maminek. Důležité je, aby bylo kojení pro vás i váš malý poklad pohodlné a přínosné, a pokud tomu tak není, bez ohledu ona to, v jakém období se nacházíte, nebojte se kojení ukončit. Ať už se rozhodnete kojit několik měsíců nebo několik let, klíčové je, aby vaše rozhodnutí bylo dobrovolné a založené na respektu vašich osobních pocitů a možností.

 

"Vysoce citlivé děti potřebují opravdu dlouhodobý respektující proces dstavení. Je dobré jim věnovat hodně trpělivosti a času, kolik jen budou potřebovat."

 

 

“V první řadě je dobré mít na odstavení plán (a přizpůsobovat ho aktuálnímu dění) a vědět jistě, že jsme s miminkem připraveni. Určitě může být krokem číslo jedna pouze omezení kojení a nastavení hranic. Nemusíme se hnedka odhodlat k odstavení, protože těch cest je opravdu mnoho. Pokud vás zajímá detailně rozebraný proces respektujícího odstavení a nastavování hranic při dlouhodobém kojení, tak vás zvu na webinář, který aktuálně připravuji a brzy bude pro maminky k dispozici (doporučuji sledovat můj Instragram @natalie.forejt :)”

 

Vaše Tereza a Natálka