Jak se domluvit s dětmi, které prozatím nemluví?

Na první dětská slůvka si musí rodiče obvykle počkat. Až kolem roku slýcháme slova jako MÁ-MA nebo TÁ-TA. Pro označení některých slov používají děti v tomto věku jednoduchá citoslovce, kdy pejsek je haf, koza je mé a auto je brm brm. Ale co kdybych vám řekla, že se i s takto malými dětmi můžete domluvit o několik měsíců dříve?  Že roční děti zvládnou používat slova jako HOTOVO, JEŠTĚ nebo KOUPAT? Že si po prvních narozeninách můžete povídat o jídle, které chce dítě přidat, o chameleonovi, kterého jste viděli v ZOO, o letadle, které vás vzalo na dovolenou nebo o včele, která dítko štípla do nohy? To a mnohem více vám umožní znakování se slyšícími dětmi. A že jste o něm ještě neslyšeli? Nevadí, společně si o něm na následujících řádcích povíme více.

 

297_1

 

Jmenuji se Nikola Michalová a jsem máma 2 kluků, se kterými jsme doma od mala znaky používali. Mám vystudovanou Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy a před jménem mám schovaný titul doktorky farmacie. O lécích toho vím spoustu, na mateřské jsem ale změnila směr a znakování a vývoj řeči se staly mojí prioritou. Práce s dětmi mě velmi baví a celý projekt Domluvím se s nemluvnětem tvořím sama. Tvořím webové stránky, grafiku, texty, stříhám a točím videa. Je to taková moje rekvalifikace na rodičovské dovolené a je to pro mě velká výzva.

 

176_1


"Sedíme s Tomíkem (10 měsíců) u jídelního stolu a Tom svačí jogurt. Z ničeho nic začne zběsile znakovat KRÁVA. Jsem trochu zmatená a snažím se zjistit, co myslí. Až po chvilce mi dochází, že jí jeho oblíbený jogurt Matylda, na kterém je namalovaná kráva. Od té doby si Tomík pro JOGURT převzal znak KRÁVA a používal ho i pro jakýkoliv jiný jogurt."

 

Co je znakování s miminky?

Znakování s miminky je forma komunikace, která nám umožní domluvit se i s dětmi, které prozatím neovládají mluvenou řeč. Jedná se o systém znaků a gest, které jsou jednoduché na motoriku dítěte a zahrnují pohyby rukou, nohou, zbytku těla nebo mimiku obličeje. Každý znak pak nahrazuje slovo, které dítě zatím neumí vyslovit, ale zároveň už ho chápe a rozumí mu. Protože po narození postupně získává potřebné motorické dovednosti, zvládne slova vyjádřit znakem daleko dříve, než je schopné použít mluvenou řeč. 

 

Tomík (16 měsíců) vyrostl, a tak tahám z krabice větší velikost tepláků. Bez většího prohlížení je Tomovi oblékám a ten se začíná vztekat a plakat. Ihned začíná signalizovat BOLÍ a ukazuje na tepláky v oblasti bříška. Jsem trochu naštvaná, co se zase děje, ale tepláky mu svléknu a začnu je prohlížet. V pase mají našitou gumu a knoflíky pro případné zúžení a Tomíka ty knoflíky tlačily. Od mala je hodně citlivý na různé podněty a tady mi velmi jednoduše mohl sdělit, že jsou mu nepohodlné a nemůže je nosit. 

 

11

 

Jak začít se znakováním?

I když je používání gest přirozené pro děti i dospělé a k vývoji řeči neodmyslitelně patří, znakování jako takové nepřijde ze dne na den. Pokud se rozhodnete, že se chcete domluvit i s vaším nemluvnětem, bude potřeba pozměnit vaši komunikaci s dítětem a věnovat znakování svůj čas a energii. A že toho jako rodiče máme občas plné zuby.

 

Co vám ale může na oplátku znakování nabídnout?

  • Znakování upevňuje pouto mezi dítětem a rodičem díky efektivní společné komunikaci. Rodič sice musí dítě více pozorovat a sledovat jeho znaky, dítě ale díky tomu ví, že rodič dbá na jeho názor a potřeby.
  • Znakování s miminky rozšiřuje slovní zásobu dětí, a to ještě dříve, než je dítě schopno použít mluvenou řeč. Ač se to nezdá, díky znakům mohou děti v roce a půl používat znaky pro slova jako je chameleon, oliva, vrtulník a spoustu dalších.
  • Znaky zvyšují i sebedůvěru dítěte, které se znakováním dokáže lépe vyjádřit a dát najevo své potřeby nebo zájmy. Je mu umožněno rozhodovat o své osobě, což mu umožní budovat právě jeho sebedůvěru.
  • Co rodiče na znakování oceňují nejvíce je fakt, že znakování snižuje frustraci dítěte, které by jinak nedokázalo vyjádřit své potřeby. Díky znakování se dokáže lépe zapojit do konverzace a vysvětlit co potřebuje bez zbytečného pláče z nedorozumění. Batolata, která prozatím nemluví bývají beze slov a znaků, bývají mrzutá a nejedna maminka pak na hřišti bezradně křičí, že neví, co to dítě proboha zase chce.
  • Znakování motivuje dítě zapojit se do rozhovorů a získat tak velmi cenné komunikační dovednosti. Velká část rodičů, kteří si znakováním již prošli, se shoduje, že díky znakování se děti velmi brzy rozmluvily.

 

118

 

Kdy začít se znakováním?

Znakování je vhodné pro všechny děti, které prozatím nemluví. Začít tedy můžete ve 4 měsících a znakování si pohodlně osahat, v 9 měsících, kdy už je dítko více aktivní a bude lépe znaky vnímat nebo v 15 měsících, kdy už doma trochu bojujete a potřebujete dítěti rozšířit jeho slovník. Nikdy není pozdě zavést alespoň pár znaků a vytěžit ze znakování alespoň nějaké jeho benefity.

 

2_1

 

Na co se připravit...

Nejtěžší na znakování s dětmi je překonat začátek. Záleží, s jak starým miminkem se rozhodnete začít, ale mnohdy trvá i několik týdnů, než začne dítko samo aktivně znaky používat. Aktivně nabízíte znaky, věnujete tomu čas a energii a dítě nic. Mám vyzkoušeno, že první opětovaný znak je pro rodiče odměnou za ty první náročné týdny a zároveň motivací ve znakování pokračovat. Protože nic není víc než ta dětská kukadla, která září nadšením, protože si konečně rozumíte.

 

62_1

 

Znaky vám pomohou usnadnit každodenní rutinu, protože si dítě bude moct říct o nášup u jídla nebo že si chce jít kreslit. Dítko vás znakem dokáže upozornit, že v lese zahlédlo ptáčka a ve výběhu v zoo vidí opičku. Při společném čtení knížek si můžete povídat, co na obrázcích vidíte. To vše by časem přišlo i s nástupem mluveného slova, znakování vám ale umožní poznávat vaše dítě i o několik měsíců dříve.

 

Facebook Ads (81)

 

"Jedeme s dětmi na výlet a parkujeme auto vedle autobusové zastávky. Zničehonic začne Kubík znakovat ptáček. Koukám se ven a hledám ptáčka na obloze nebo vrabčáka někde po zemi. Nikde nic. Přemýšlím, jestli vážně znakoval PTÁK, protože občas jsou si znaky podobné a mohl myslet něco jiného.

„Vidíš ptáčka?“ ptám se.

„Jo!“ odpovídá.

„Aha, já žádného nevidím, tak se budu koukat příště lépe.“ dodávám.

„Tam! Taaam!“ odpovídá.

„Co? Kde? Jeee, a jooo.“ říkám a hledím na černou siluetu dravce nalepenou na skle zastávky.

 

Jak vypadá znakování s miminkem?

  

Nevíte jak na to?

I proto jsem vytvořila projekt Domluvím se s nemluvnětem, který se znakování se slyšícími dětmi věnuje. Učím rodiče s dětmi komunikovat pomocí znaků a vytvořila jsem pro vás e-book a on-line kurz, který obsahuje kromě všech důležitých informací také slovník s více jak 100 znaky, které jsou jednoduché na motoriku dítěte. Více informací můžete načerpat na webových stránkách www.domluvimsesnemluvnetem.cz a na Instagramu.

 

Těším se na vás

 

Vaše Nikola