Personalizované mikiny se slevou 10% s kódem PERSONALIZACE do 24.11.2024 🎁 Doručení do výdejního místch PPL jen za 36 Kč! Akce platí do 28.11. 2024. 🎁

Kojení: Proč je důležité pro matku i dítě?

Kojení. Velké téma budoucích i stávajících maminek.

Kojení je jednou z nejpřirozenějších a nejzdravějších metod výživy novorozenců a malých dětí. Poskytuje nejen optimální výživu, ale také přináší řadu zdravotních a emočních benefitů a to nejen pro vaše narozené miminko, ale také pro vás, maminky. Mateřské mléko je totiž pro váš každé miminko dokonale přizpůsobené. Obsahuje důležité živiny, které podporují jeho zdravý růst a vývoj, ale také mu vytváří důležitou imunitu. I pro nás maminky přináší řadu zdravotních, emocionálních, ale také ekonomických výhod. Pojďme se na benefity mateřského mléka a kojení pro vás i miminko podívat trochu zblízka. Dozvíte se ale také například to, jak se na kojení pohlíželo v minulosti a jaké trendy razí současná společnost. 

 

Jako odbornou garantku jsme si tentokrát přizvali certifikovanou laktační poradkyni Natálii Forejt, která s oblibou dodává "ta normální". Natálka je nejen neuvěřitelně inspirativní a empatická žena, profesionálka, ale také maminka, která si vším prochází společně s vámi. Pomáhá ostatním maminkám při jejich cestě ke i během kojení na svém instagramovém profilu @natalie.forejt ale i mimo něj.

 

 Facebook Ads - 2024-07-29T143327.973

 

Kojení uznávané už v minulosti

Kojení má hluboké historické kořeny. Už po staletí je to přirozený a nezbytný způsob výživy. Před vynálezem a rozšířením umělé výživy bylo mateřské mléko často jedinou možností, jak zajistit přežití a zdravý růst dětí. Ve starověkých i středověkých civilizacích bylo kojení považováno za nezbytnou povinnost matky a dokonce i velmi ceněnou činnost. Ženy kojily své děti (ať už samy nebo za pomoci kojných) často až do věku čtyř let.

V 16. a 17. století začaly v Evropě vznikat první umělé náhražky mateřského mléka. S průmyslovou revolucí v 18. a 19. století a změnami ve společnosti se objevil i komerční aspekt těchto náhražek, vynález lahviček a dudlíků jejich používání ještě usnadnil. V polovině 20. století se začaly náhražky mateřského mléka používat velmi široce, což vedlo logicky k velkému poklesu míry kojení. Reklamy a marketing přesvědčily mnoho matek, že umělá výživa je modernější a pohodlnější volbou. Až druhá polovina 20. století znamená opět jakýsi návrat k přirozenosti. Ve společnosti sílil zájem o přirozenější metody péče o děti, vznikala různá hnutí, která zdůrazňovala výhody kojení a mateřského mléka. Dnes je kojení široce podporováno zdravotnickými organizacemi po celém světě, včetně WHO (Světová zdravotnická organizace) nebo UNICEF.

 

Kojení - skvělé pro vás i vaše miminko

Kojení vytváří silné emoční pouto mezi maminkou a děťátkem. Blízký fyzický kontakt zajišťuje miminku pocit bezpečí a jistoty. Během kojení se také uvolňuje hormon oxytocin, který má uklidňující účinky pro vás, maminky. Dokáže podpořit emocionální stabilitu, snižovat stres a úzkost.

 

Facebook Ads-171

 

Zdravotní benefity mateřského mléka

Mateřské mléko obsahuje všechny základní živiny v ideálním poměru, které naše miminka potřebují pro svůj růst a správný vývoj. Má ideální množství tuků, bílkovin, vitamínů i minerálů. Obsah omega-3 mastných kyselin podporuje vývoj mozku a nervového systému i těch nejmenších dětí. Studie dokonce ukazují, že kojené děti mají často lepší kognitivní schopnosti a vyšší IQ. Ve velké míře také posiluje imunitní systém.

 

Mateřské mléko je vždy vytvořené na míru miminku. Neustále se přizpůsobuje zdravotnímu stavu, denní době, ročnímu období a dalším situacím."

 

Mateřské mléko je bohaté na protilátky a imunitní buňky, které pomáhají chránit děti před infekcemi a nemocemi (dokáže snížit riziko respiračních onemocnění, průjmu, ušních infekcí a jiných). Stejně tak snižuje i například riziko vzniku chronických onemocnění v dospělosti (obezity, alergií, astmatu, cukrovky 1. a 2. typu, vysokého krevního tlaku. Jeho složení se v průběhu délky kojení mění a přizpůsobuje tzv. na míru. Není to úžasné? :)

 

Facebook Ads-3

 

Výhody pro matku

Kromě výživy pro váš malý poklad má kojení mnoho výhod i pro vás. Po porodu pomáhá rychleji obnovit dělohu (stimuluje kontrakce) a má vliv na snížení poporodního krvácení. Sice to není významně důležité, ale možná by některé z vás rády slyšely, že kojení pomáhá spalovat kalorie a podporuje hubnutí po porodu a to celkem významně:)

 

Denně kojením spotřebujete 200-500 kalorií, což odpovídá krásným 5-7 km běhu!:)

 

Pozor však na hubnutí ve smyslu jakýchkoli diet, naopak, pokud chcete kojit a kojení udržet, musíte kvalitně jíst, dodržovat dostatečný přísun energie a potravin.

Co je důležité hodně, je snižující se riziko vzniku rakoviny prsu a vaječníků právě díky kojení. Studie ukazují, že čím déle maminka kojí, tím větší ochranný účinek si pro sebe zajišťuje. Posílení vašich kostí (během kojení se totiž zvyšuje jejich hustota) a snížení rizika osteoporózy v pozdějším věku je další nezanedbatelnou výhodou.

 

Facebook Ads-307

 

Kromě zmíněných zdravotních a emocionálních benefitů přináší kojení i značné ekonomické a ekologické výhody. Ruku na srdce, úspora peněz na mateřské dovolené je znát pro většinu domácností. Díky mateřskému mléku nemusíte dávat vysoké položky za nákup umělé výživy, lahviček a dalších doplňků. Kojení sebou nese také ekologický aspekt, je velmi šetrné k životnímu prostředí, protože nevytváří žádný odpad. Při kojení totiž skvělé jídlo nosíte vždy sebou, v té nejlepší kvalitě i balení, bez nutnosti cokoli předem připravovat:) Dokonalost:)

 

“Mateřské mléko neztrácí na kvalitě ani po 1 roce, naopak svou kvalitu zvyšuje. Zvyšuje obsah tuku a energie.”

 

Mnoho žen považuje kojení za ideální formu antikoncepce. Natálka ale upozorňuje, že: 

 

“Antikoncepční účinky jsou silně individuální, velmi závisí na hladině prolaktinu a četnosti kojení. I žena, která kojí může velmi často ovulovat a právě proto kojení není antikoncepcí.”

 

Kojení také snižuje riziko vzniku poporodní deprese, což je také skvělý benefit, na který je třeba nezapomínat, pokud se bavíme o velmi hormonálně náročném poporodním období.”

 

Facebook Ads (53)

 

Průměrná doba kojení: Co je normální a jaká jsou doporučení?

Doba, po kterou matky kojí nebo chtějí své děti kojit, se může výrazně lišit v závislosti na kulturních, sociálních i osobních faktorech. V některých kulturách je dlouhodobé kojení považováno za normu, zatímco v jiných může být méně obvyklé.

 

Světová zdravotnická organizace (WHO) a UNICEF doporučují výlučné kojení (tzn. bez přidávání jiných potravin nebo tekutin) po dobu minimálně  prvních šesti měsíců. Po druhém roce dítěte doporučuje pokračovat v kojení podle potřeb dítěte a maminky.

 

 

 

Na druhou stranu nejsou známy žádné negativní psychologické vlivy či vývojové problémy dětí kojených po dobu mnoha dalších let. Naopak. I velmi dlouhodobé kojení je stále prospěšné.

 

Facebook Ads (55)

 

Kojení ve světě

V mnoha vyspělých zemích, jako jsou země západní Evropy, Spojené státy, Kanada bývá průměrná doba kojení většinou kratší než doporučují světové zdravotní organizace. Studie ukazují, že mnoho matek v těchto zemích kojí své děti výlučně po dobu tří až šesti měsíců, celková doba se pohybuje průměrně mezi šesti měsíci a jedním rokem. Často pak přecházejí na umělou výživu nebo kombinaci kojení a příkrmů. Výrazně delší doba kojení bývá v rozvojových zemích. Důvody jsou finanční prostředky a omezený přístup k umělé výživě, ale také kulturní normy.

 

Osobní přístup a vlastní volba

I přes celosvětová doporučení odborníků neexistuje žádný určující limit pro délku kojení. Doporučení jsou pořád jen doporučení.

 

Stejně jako mnoho jiných v mateřství, je i toto velmi subjektivní rozhodnutí a záleží jen a pouze na vás.

 

Je totiž i mnoho osobních faktorů, které délku, ale i celkový přístup ke kojení ovlivňují. Návrat do práce a pracovní podmínky jsou jedním z nich. Mnoho maminek přestává kojit nebo už dopředu ví, že je ochotno kojit jen po omezenou dobu. Kvůli zaměstnání přechází na umělou výživu, případně na kombinaci kojení - umělá výživa. Je to mnohdy určeno i stále nedokonalými podmínkami, které umožňují kojit při zaměstnání (např. přestávky na kojení, místnosti na odsávání mléka, atd.).

 

IMG_2948

 

Různé zdravotní faktory také mohou ovlivnit schopnost a ochotu kojit nebo v něm pokračovat. Je ale důležité zdůraznit, že mnoho maminek kojit jednoduše nechce. Ne vždy je totiž cesta kojením snadná a vydlážděná prosluněnými pocity. Pro některé z nás může být kojení nepříjemné, trpěné nebo třeba lhostejné. Nutno říct, že i to je zcela legitimní.

 

"Kojení nikdy nemá narušit vztah maminky a miminka. Proto pokud máme nepříjemné pocity, které doprovází kojení, tak je na čase jednat. Ideální cestou, je v tomto případě, obrátit se na odborníka.”

 

Délku kojení, ale i samotný přístup a pocit z něj, vám mohou velmi ovlivnit i lidé a prostředí kolem vás. Kéž by každá maminka měla kolem se jen pozitivní a podpůrné prostředí - skvělé laktační poradkyně, empatické lékaře, dobré předporodní kurzy. Ale některé z nás se bohužel setkávají i s negativními vlivy. Špatně zvolená slova už v porodnici (Maminko vám kojení nepůjde, To děláte špatně), předsudky či zvyky jiné generace, ledabylost a neochota odborníků (například i některých pediatrů), poukazování na chyby místo předností. To vše se podepisuje na často velmi citlivém a křehkém sebevědomí a psychice novopečených maminek - a následně i samotném kojení.

 

19

 

Buďme k sobě tolerantní

Pokud se rozhodnete jít cestou kojení, věřte, že je to skvělá věc. Ale není výlučná. A není pro všechny. Není to diktát, povinnost, určení vaší hodnoty jako ženy a síly mateřské lásky.

Víte, měli bychom být tolerantní. Obzvláště my ženy, samy k sobě a k ženám vedle nás. Je úžasné, jak se dokážeme vzájemně podpořit, jak si dokážeme pomoci v náročných chvílích mateřství, které zažíváme v určitých životních momentech všechny. I když nám váhy neměří ve všem stejně, je důležité se neodsuzovat. Respektovat. Chápat. Pomáhat, třeba jen slovem. Protože všechny máme jedno společné - každá z nás se snaží být tou nejlepší mámou. A každá z nás je nejlepší mámou!

 

A fakt, zda své malé kojíte nebo s láskou podáváte ohřátou láhev, na tom nemění vůbec nic. :)

 

Není to vždy snadné!

A pokud vám to neřekli, je pravda, že to není vždy snadné. Na začátku i v průběhu kojení může dojít k mnoha zádrhelům, problémům, nečekaným zaškobrtnutím. Dochází k nim velmi často a setkává se s tím většina z nás. Všechny tyto neduhy se ale dají řešit, některé dokonce velmi snadno:) Jen je dobré vědět, kde se zeptat, kde si říct o pomoc:) A my, Moniel, vám se vším moc rádi pomůžeme:)

 

Věděli jste, že se koná Mezinárodní týden kojení?

 

Mezinárodní týden kojení

Existuje mnoho podpůrných systémů a organizací věnující se kojení. Jedním velmi významným je Mezinárodní týden kojení (World Breastfeeding Week). Tato iniciativa, kterou zahájila Světová aliance pro kojení (World Alliance for Breastfeeding Action, WABA) už v roce 1992, se stala největší světovou kampaní zaměřenou na zvyšování povědomí o významu kojení. Koná se každoročně od 1. do 7. srpna s cílem podpořit a propagovat kojení jako optimálního způsobu výživy miminek. Je to každoroční příležitost pro různé organizace, zdravotníky, matky a komunitní pracovníky, aby se spojili a posílili všemožné podpůrné systémy kojení.

Během tohoto týdne se konají různé aktivity a události, jako jsou workshopy, semináře, veřejné diskuze, kampaně na sociálních sítích a další akce zaměřené na osvětu a podporu právě kojení. Každoroční témata a kampaně přinášejí do popředí různé aspekty kojení a podporují společenské změny, které jsou nutné pro snadnější přístup a praxi kojení.