Dárek k nákupu nad 2 500 Kč - Deník Nezapomenutelná v hodnotě 259 Kč. Udělejte radost sobě i svému dítěti dárkem, který potěší.🎁

Kojení předčasně narozených miminek

Mateřské mléko a kojení je nejpřirozenějším a nejideálnějším způsobem výživy každého novorozeněte. Nejinak je tomu i u předčasně narozených dětí. Možná je to ještě o malinko důležitější. Ale také bohužel náročnější. Kojení, jak víme, není vůbec samozřejmé a maminky předčasně narozených dětí mívají začátky ještě mnohem těžší. Spuštění a hlavně udržení laktace totiž není vůbec jednoduché, protože velkou roli hraje psychika maminky, která se často vystavena tíživé situaci a strachu. Není to však nemožné a cesta k plnému kojení se dá vybojovat:). Jak a co to obnáší, vám přinášíme níže. 

 

Facebook Ads (96)

 

Velmi děkujeme za milý a osobní rozhovor s Lucií neboli @loudavymkrokem, která se s námi podělila o příběh jejich předčasně narozeného syna Jonáška a jejíž citace jsou v článku uvedeny. Lucie a Lukáš jsou velmi sympatičtí a inspirativní manželé, kteří vedou velmi aktivní a naplněný život. Cestují, pracují a prožívají svůj život zajímavým a jedinečným způsobem - dnes i se svým malým synem Jonáškem. :) Život jim však do cesty postavil těžkou zkoušku v podobě nečekaného a nelehkého začátku spojenouého s příchodem svého milovaného miminka.  Moc si vážíme, že se námi o svůj příběh i poporodní zkušenosti podělili. 

 

Facebook Ads (95)

 

Proč je mateřské mléko tak důležité

Pro děti předčasně narozené, které jsou téměř bezbranné vůči všemožným infekcím, je mateřské mléko obzvláště cenné. Obsahuje totiž řadu imunologických a protizánětlivých faktorů posilující imunitu nezralého organismu. Je zdrojem faktorů obranyschopnosti a má výborný vliv na psychiku i vývoj miminka. Svým složením také ovlivňuje správné osídlení trávicího traktu. Proto je velmi důležité pokusit se hned od začátku zahájit kojení. 

 

434_1

 

Jako malý zázrak se jeví i fakt, že maminky, které prodělaly předčasný porod, mají mateřské mléko ve speciálním složení uzpůsobené potřebám jejich nedonošeného miminka. Po určitou dobu od porodu obsahuje až dvojnásobné množství bílkovin ve srovnání s mlékem maminky, která porodila miminko v plánovaném termínu. U maminek donošených dětí se zhruba od 5. dne po porodu mlezivo začíná měnit ve zralé mateřské mléko. U maminek předčasně narozených dětí se však kolostrum tvoří ještě do 10. až 14. dne po porodu.

 

Je velmi důležité začít živit nedonošená miminka mateřským mlékem co nejdříve. 

 

Předčasně narozené děti bohužel často nemají dostatečně vyvinutý sací a polykací reflex, což jim přímé kojení ztěžuje. Mnohdy potřebují speciální podporu, než získají dostatek síly, například krmení stříkačkou či savičkou, nebo se jim mléko podává přímo do žaludku sondou. Zahájení kojení proto bývá pro maminky o poznání náročnější a vyžaduje mnohem více času a trpělivosti.

 

Facebook Ads - 2024-11-11T112322.444

 

Zásadní je psychika po porodu

Pokud se vaše maličké narodilo předčasně, bývá velmi důležité snažit se co nejdříve tuto situaci nějak přijmout, smířit se s ní. Je to samozřejmě velmi náročné, obzvlášť díky poporodním hormonům a vašim naprosto odlišným představám o příchodu milovaného miminka na svět.  

 

“Samotný porod pro mě nebyl takovou ránou jako to, co následovalo po něm, ty maličkosti, které zažívají maminky po porodu. Oplakala jsem opravdu prkotiny jako milníkové kartičky. Teď zpětně už mi to je jedno a vím, že za velkou část mých slz mohly hlavně hormony. O to víc zpětně negativně hodnotním reakce lidí, kteří mi psali, že nemám brečet nad blbostmi, ale mám být šťastná, že jsme živí. Podle mě ženy po porodu mají nárok brečet nad čímkoliv. Maminky předčasně narozených dětí nemusí být jen vděčné. Můžou si pobrečet i nad tím, že nezažívají ty první dny tak jako ostatní. Ty hormony po porodu jsou šílené.“

 

Facebook Ads (93)

 

Je zcela v pořádku, pokud se cítíte zraněné, smutné a ublížené. Máte nárok na slzy i zklamání. Přesto před vámi stojí cesta, po které se musíte dát, a v naději a s pozitivním nastavením se mnohem snadněji kráčí i po cestě velmi trnité. Dnešní moderní lékařské zázemí umí zázraky a vaše miminko bude zcela jistě i přes náročný životní start brzy běhat s ostatními vrstevníky a bude jim ve všem rovné:) Do té doby tu buďte pro vaše malinké, opřete o své okolí a rodinu, a pokuste se najít pokud možno vnitřní klid, který vám ve výsledku pomůže i se samotným kojením. 

 

Facebook Ads - 2024-11-11T112336.838

 

Důležité je nastartovat tvorbu mléka

Je velmi důležité i po předčasném porodu nastartovat tvorbu mateřského mléka. Pro maminky nedonošených dětí platí stejná doporučení jako všechny ostatní maminky. Nejzásadnější je pít dostatek tekutin (2-3 litry za den) a mít dostatek živin, aby se mléko mělo z čeho tvořit. Velmi příznivě ovlivňují tvorbu mléka i návštěvy vašeho miminka, pohled na něj, dotyky, pohlazení nebo klokánkování (kontakt kůže na kůži), pokud je to možné. Přestože to může být náročné, pokuste se co nejvíce eliminovat stres, který bohužel tvorbu mateřského mléka ovlivňuje. 

 

Facebook Ads - 2024-11-11T112935.267

 

Odsávání mateřského mléka

Přikládání k prsu, které má samozřejmě ten největší vliv na laktaci, nebývá ve většině případů nedonošených dětí možné. Proto bývá potřeba ze začátku stimulovat bradavky uměle, tzn. buď rukou nebo pomocí odsávačky. Podle vzrůstající tvorby mléka se pak začíná odstříkávat nebo odsávat (ručně nebo pomocí odsávačky, což je mnohem pohodlnější) a to například každé 2-3 hodiny. Zpočátku, kdy v prsou téměř žádné mléko není, odstříkávejte například jen několik minut. Podle přibývajícího množství mléka délku odsávání prodlužujte.  Nezapomínejte ani na noční odsávání! (nejvíce mléka se totiž tvoří nad ránem). Odsáté mléko pak správně uchovávejte a to buď v lednici nebo ho zamrazte. 

 

Facebook Ads - 2024-11-11T113136.984

 

Kdy začít s přímým kojením 

Samotné přikládání k prsu záleží na klinickém stavu miminka, ale také jeho vývojové fázi. Cca od 28. týdne těhotenství jsou miminka schopna přichycení k prsu pusinkou, avšak není u nich ještě plně vyvinut sací reflex, proto je důležité přikládat pouze k odstříkanému prsu. Můžete také dávat mléko po kapkách rovnou na jazyk, aby si začalo zvykat na jeho chuť a vůni. Až kolem 32. – 33. týdne dozrává koordinace mezi sáním, polykáním a dýcháním a sací reflex je vyvinutý již dostatečně. Jakékoli přikládání, i to zcela minimální, má však velký význam pro obě strany. Počáteční pokusy bývají náročné, ale velmi brzy zaznamenáte první pokroky!:) A postupně, jak bude vaše miminko sílit, bude se zlepšovat i samotné kojení. 

 

436

 

Stejně jako u donošených dětí, i v tomto případě se můžete setkat s obvyklými komplikacemi kojení, proto neváhejte při jakékoli vzniklé nesnázi či zádrhelu kontaktovat odpornou pomoc, například laktační poradkyni a netrápit se s problémem sama. 

 

“My jsme s kojením bojovali, protože i když syn uměl sát, u mě byl problém, že jakmile začal, mléko ze mě začalo stříkat. Vlastně nic nepomáhalo, odsávání před kojením nemělo žádný efekt. Syn u kojení plakal, protože ho mléko dusilo. Pak měl i k některým polohám při kojení odpor, protože to s tím měl spojené. Měla jsem k dispozici několik kurzů o kojení, českých i zahraničních, laktační poradkyni, ale jediné, co pomohl byl klobouček, který dokázal zachytit proud mléka. Jelikož jsem klobouček nechtěla používat, protože se všude dozvíte, jaké je to zlo, tak jsem se vlastně trápila zbytečně dlouho. Nakonec jsem ho nasadila a byl klid. Pro představu, kvůli tomu, že jsem chtěla kojit, tak jsem 40 minut kojila a pak 40 minut ještě dokrmovala... Zpětně si to vyčítám, měla sem buď dát kloboučky hned nebo jen odsávat…”

 

Facebook Ads (97)

 

Cesta k plnému kojení

 

Věřte, že i s předčasně narozenými dětmi si dokážete “vybojovat” plné kojení.  Jak už bylo uvedeno výše, mateřské mléko je to nejlepší pro vývoj i zdraví vašeho předčasně narozeného miminka, proto se tento nelehký boj vyplatí podstoupit:). Díky vašemu mléku totiž váš malý podklad rychleji poroste a bude snadněji nabývat na váze. Proto, i když zaznamenáte plno překážek, nevzdávejte to! Každá kapka mateřského mléka se počítá! 

 

“Syn měl ze začátku nitrožilní výživu, protože nezvládal mléko. Postupně ho ale začínal trávit víc a víc. Začínali jsme na 2 ml a postupně se to posouvalo na 3,4,6 ml.. a to jsme slavili jako úspěch. Kolem 9. dne se začal Jonášek strašně rychle zlepšovat a 11. den už byl úplně bez podpory dýchání se mnou na pokoji. 

Po 4 měsících se začal plně kojit, ale teď, po 4 dalších měsících jsme už zas zpět na odsávání, protože jakmile začal vnímat víc svět, začal kojení opět bojkotovat. Respektive kojí se jen, když u toho spí, když je vzhůru, chce koukat. Trvalo mi dlouho se s tím srovnat. Zkrátka nemá k prsu vztah, za to k životu ano. “ 

 

Facebook Ads (98)

 

Pokud se na této cestě zrovna nacházíte, držíme vám palce a přejeme hodně sil, vůle i pokroků! Ze srdce přejeme, abyste váš malý uzlíček měla co nejdříve a už napořád ve své milované náruči!

 

Vaše Tereza z Moniel