Kojící polohy krok za krokem
Způsobů a technik, jak své miminko nakojit, existuje celá řada. Už mnohokrát zaznělo, že žádná z kojících poloh není špatná a stále to platí:). Funguje každá a v podstatě nezáleží na tom, jestli se nějak jmenuje či ne. Některé maminky návod nepotřebují, jiné se přesně řídí doporučovanými instrukcemi. Každé vyhovuje něco jiného. My vám v tomto článku přinášíme podrobný popis těch nejoblíbenějších kojících poloh, které by vám třeba mohly vyhovovat, některým dokonce pomoci, nebo vás jen informovat o dalších možnostech. Život je totiž plný změn a možná se z některými z nich potkáte i na vaší cestě kojením:)
Bez správného příští to nepůjde...
Než se však pustíme do vysvětlení a popisu jednotlivých kojících poloh, je třeba zmínit ještě jednu důležitou věc. Aby kojení bylo v jakékoliv poloze příjemné, aby vás nebolelo a vše šlo hladce a tak, jak má, je potřeba naučit se také správnou techniku přisátí. Není na tom nic složitého, naučíte se to velice snadno:)
Jak na správnou techniku sání
Nejprve si zkontrolujte správné držení prsu. Prs podepřete zespodu všemi prsty a palcem chytněte vysoko nad dvorcem.
V ruce tak držíte celý prs, ne pouze dvorec či samotnou bradavku.
Přiložte miminko k prsu a lehce bradavkou pohlaďte ústa miminka. To vyvolá hledací reflex miminka, které na základě toho otevře ústa. Přiložte miminko k prsu tak, aby uchopilo nejen bradavku, ale i velkou část dvorce. V případě, že máte malý dvorec je možné, že bude mít miminko v ústech dvorec celý. Nos miminka přiléhá k prsu, ale zároveň je zde dostatek prostoru, aby mohlo volně dýchat. Na hlavičku miminka nijak netlačte, v kojení nejde nic násilím, vše dělejte jemně a přirozeně.
To, jestli miminko saje správně poznáte podle toho, že saje vydatně a hýbe u toho bradičkou. Správná technika je o tom, že miminko dásní stlačuje dvorec a tím posouvá mléko směrem k bradavce. Vlnovitým pohybem jazyka zepředu dozadu posunuje bradavku na patro, kde je bradavka tlakem na tvrdé patro vyprázdněna a miminko tak může mléko polykat.
Pokud máte velká prsa, můžete si druhou rukou prs přidržovat – vždy přidržujte prs z boku, prsty na dolní straně, palec nahoře vysoko nad dvorcem.
Může se stát, že někdy bude prso velmi naplněné mlékem, bude tvrdé a miminku se nemusí správné přisátí podařit. Řešení je snadné. Těsně před kojením trochu mléka odstříkejte prsty, stačí jen pár kapek, tzv. do úlevy, tedy do té doby, než prso lehce změkne. Následné přiložení vám už půjde snáz:)
Kojící polohy krok za krokem
U každé kojící polohy je ze všeho nejdůležitější, aby vám byla pohodlná a příjemná.
Co se týče samotných poloh kojení, nejdůležitější ze všeho je, abyste se během kojení cítila dobře a pohodlně. V klidu si několik poloh vyzkoušejte a najděte tu, která vám bude nejvíce vyhovovat – ať už to bude v sedě, v leže, na oblíbeném gauči nebo křesle, v posteli. Hlavní je, aby vám bylo místo i konkrétní poloha příjemné.
V každé zvolené poloze miminko přikládejte vždy k prsu, nikoli prso k miminku. Jedině tak zajistíte, že se nedostanete do takové polohy, při které vás bolí záda a necítíte se komfortně. Miminko by mělo být pevně a bez překážek přitulené na vašem těle.
Nyní už ke konkrétním kojícím polohám.
1. Poloha savčí (pololežmo)
První polohou, kterou uvádíme, je poloha SAVČÍ. Tato poloha bývá aplikována bezprostředně po porodu, kdy se mamince položí novorozeňátko na bříško, odkud si samo pomocí svých vrozených reflexů vyšplhá až k prsům. Kontakt kůže na kůži navíc pomáhá stimulovat instinkty týkající se krmení.
Zvolte si pohodlný polosed/pololeh a miminko si položte na břicho nebo hrudník. Podle toho, ze kterého prsu budete kojit, podepírejte stejnou rukou miminko po celé jeho délce až k zadečku. Savčí poloha má mnoho podob podle velikosti maminky, miminka, prsů, ale také podlé délky těla. Proto se nebojte si tuto polohu vhodně přizpůsobit. Jako oporu pro vaše zaklonění můžete použít polštář, budete tak na miminko i lépe vidět.
“Savčí poloha by měla být základem, protože je pro miminko nejpřirozenější. Díky volnému pohybu může projevovat své vrozené reflexy, které mu pomáhají při kojení.”
2. Kolébková poloha (kolébka)
Poloha KOLÉBKA je asi nejčastěji používanou polohou. Také se jí říká také “madona”. Je to poloha v sedě, usaďte se tedy na místo, které vám je pohodlné (například křeslo, gauč), důležité je sedět vzpřímeně, mít hezky opřená záda. Držte miminko v náručí na boku, jeho hlavička se opírá o váš loket (loketní jamku) a tělíčko leží na vašem předloktí.
Tělíčko miminka je zároveň nasměrováno k vašemu břichu (tedy bříško na bříško). Přiložte miminko těsně k vašemu tělu. Druhá ruka miminko lehce přidržuje. Jako podpora vám opět může posloužit polštář, který umístěte na váš klín, a o který se může miminko opřít. Nezapomeňte, že přikládáme vždy miminko k prsu, nikoli prs k miminku!:) Pozor na hrbení, ke kterému tato poloha svádí.
“U této polohy je dobré dát pozor, aby mělo miminko nevykroucenou hlavičku, ale aby byla v jedné rovině s páteří. Ze začátku si můžeme pomoci kojícím polštářem, než budeme mít větší praxi.”
3. Zkřížená kolébka
ZKŘÍŽENÁ poloha je podobná kolébkové poloze. Při této poloze však držíte miminko přesně naopak, tzn. hlavičku miminka držíte v dlani, tělíčko leží podél vašeho opačného předloktí. Díky tomu, že je hlavička umístěna v dlani, umožňuje zkřížená poloha snadnější přiložení.
Tato poloha může být velmi užitečná pro malinká novorozeňátka nebo drobná miminka, která mívají problém s přisátím, ale také ženy s většími prsy, protože volnou ruku si můžete snadno podpírat či tvarovat prs.
“Poloha zkřížená kolébka je vhodná také pro ženy s velkými prsy v začátcích kojení. Jednou rukou žena drží hlavičku miminka v dlani a druhou si může podpírat prs. V této poloze může být pomocníkem kojící polštář, který uleví zádům i rukám.”
4. Vleže na boku
Kojících poloh VLEŽE se maminky někdy trochu obávají:) Není k tomu však žádný důvod. Je to naopak jedna z nejpohodlnějších poloh - obzvláště ji doceníte během nočního kojení. Lehněte si s miminkem pohodlně na bok tvářemi k sobě. Hlavu si podepřete polštářem tak, aby vás nebolela záda.
Miminko leží těsně podél vašeho těla, tedy čelem k vám. Prso by se mělo pohodlně dostat k pusince miminka, opět si můžete pomoci polštářem. Poloha je vhodná jak pro malá miminka, tak i větší batolata.
“U této polohy doporučuji si hlavu vypodložit vyšším polštářem. Nebude vás pak bolet za krkem a kojení bude opravdu pohodlné.”
5. Fotbalová poloha
Fotbalová poloha je ideální polohou po porodu císařským řezem, pro maminky s většími prsy nebo pro předčasně narozená miminka. Je velmi užitečná i v začátcích kojení, protože je miminko pevně opřené a vy dobře vidíte na jeho obličej a můžete tak kontrolovat správné přisátí. Miminko je umístěno ze strany podél vašeho těla, jeho nožky směřují jakoby k opěradlu toho, o co se opíráte. Velmi se doporučuje k této poloze použít kojící polštář. Na něj totiž položíte miminko do správné výšky a polohy tak, aby leželo co nejblíže k vašemu prsu.
Miminko si tedy přiložte k prsu ze strany, z které budete kojit a rukou na stejné straně ho obejměte. Právě správné umístění na polštáři vám ulevuje od instinktivního naklánění se k miminku. Poloha také pomáhá při zánětech v prsu, které se často tvoří na vnější spodní straně prsu. Brada miminka musí v tomto případě směřovat k zánětu.
“Fotbalová poloha se může zdá ze začátku trochu “krkolomná”, ale nebojte se ji. Velmi rychle ale chytíte ten správný grif.”
Dvojitá fotbalová poloha
Stejná jako fotbalová, jen na obě strany. Poloha je ideální například pro dvojčátka, kdy potřebujete kojit dvě miminka současně.
6. Vzpřímeně (koala)
U vzpřímené polohy sedí děťátko obkročmo na vašem stehně nebo boku, čelem k vám. Hlavičku má ve svislé pozici. Rukou nebo oběma miminko přidržujete u sebe.
Vzpřímená poloha je oblíbenou polohou u větších miminek a batolat, které už dokáží samy sedět, ale pokud miminko pevně podepřete, můžete tak pohodlně kojit i novorozeňátka.
"Tato poloha je také velmi vhodná pro miminka trpící například refluxními nebo ušními infekcemi, či pro miminka s přirostlým jazýčkem a s nízkým svalovým napětím."
7. V nosítku nebo šátku
Kojení v nosítku je velmi snadné, praktické a diskrétní. Můžete tak pohodlně kojit během chůze, vaření, nakupování, zkrátka kdekoliv a kdykoliv. Stačí správně vybrat nosítko a vhodné kojící oblečení, které umožňuje snadný přístup k prsu.
Kojících poloh existuje opravdu celá řada. Pamatujte, že pokud vám nějaká poloha vyhovuje v dané situaci či konkrétním období, je pro vás ta pravá! Prakticky a pohodlně vše zvládnout vám velmi pomůže i vhodné kojící oblečení.
“Na doma doporučuji kojící košilku, na ven je skvělá volná kojící mikina. Moniel oblečení je uzpůsobené pro snadné kojení a rychlý přístup k prsu bez nutnosti rozepínat zipy nebo patentky.”
A jak poznáte, že je pro vás zvolená poloha správná? Jednoduše:) Nikde vás nic nebolí, cítíte se pohodlně. Miminko během kojení saje dlouhými doušky, dýchá volně nosem a je spokojené. A spokojená pak budete i vy!:)
Kojení si užívejte. Jsou to vaše nádherné společné chvíle, které bývají nezapomenutelné.
Vaše Tereza a Monika z Moniel