Mýty a nepravdy o kojení
Kojení je velmi přirozená věc. Přesto - některým jde snadno, jiné se s ním trápí. Některé z nás jsme rozhodnuté, že kojit chceme za každou cenu, jiné váháme. Náš názor na kojení utváří naše okolí, zkušenosti, vzdělání, ale také mýty a nepravdy, které se kolem kojení objevují. Některé informace nás totiž mohou zmást či dokonce vystrašit. Pojďme si je připomenout a objasnit si, co je pravda a co jsou opravdu jen dlouholeté, tradované mýty a nepodložená fakta.
Na pomoc jsme si přizvali certifikovanou porodní a poporodní dulu a zkušenou laktační poradkyni Sandru Vetešníkovou Duškovou, která má mnohaleté zkušenosti s podporou novopečených maminek, dětí ale i celých rodin.
"Kojení bolí – a to je normální"
Mnoho žen věří, že bolest spojená s kojením je běžná a nevyhnutelná. Pravdou však je, že kojení by bolet nemělo. Pokud se bolest objevuje, bývá to nejčastěji problém v nesprávné technice přisátí miminka. V takovém případě je vhodné vyhledat pomoc (například laktační poradkyně), která vám vše odborně vysvětlí, objasní a naučí správný postup.
"Bolest při kojení také často způsobuje používání dudlíku, na který se miminko přisává úplně jinak než na prso a pak si tento špatný způsob sání přenáší do kojení. Dalším důvodem může být i používání láhve, hrnečků s pítky či brčky, nebo dětských přesnídávek v kapsičkách."
"Malá prsa = málo mléka"
Velikost prsou opravdu nemá žádný vliv na množství produkovaného mléka, i v menších prsou vedou mlékovody stejné, jako v prsou velkých. A i s podprsenkou s velikostí košíčku AA můžete odkojit pořádného cvalíka (vím, o čem mluvím:). Kojení je totiž vždycky závislé na poptávce a nabídce – čím více vaše miminko saje, tím více mléka se vám vytvoří. Pokud kojíte dostatečně často, miminko je správně přisáté a prsy správně vyprázdňuje, téměř každá maminka vyprodukuje ideální a plně dostačující množství mateřského mléka.
"MÁM "SLABÉ" (HLADOVÉ) MLÉKO"
Mýtus o „slabém“ mléku je opravdu velmi často slýchanou záležitostí, těžko říct, kde se vzal:) . Mateřské mléko obecně je to nejlepším, co můžete vašemu miminku dát. Obsahuje vše, co novorozené, ale i starší dítě potřebuje. Jeho složení se navíc přirozeně mění a uzpůsobuje tomu, jak miminko roste a jaké jsou jeho aktuální potřeby.Třeba v době nemoci mateřské mléko zásadně mění své složení, aby nemocné dítě ještě více vyživilo. Je to takový malý zázračný kotejl, který se skládá z dobrých a kvalitních ingrediencí:) Pokud se vám zdá, že miminko je po kojení stále hladové, prostě jen navyšte frekvenci kojení (může se jednat například o i o špatnou techniku sání, kdy miminko pije menší množství mléka, o fázi růstového spurtu či nějaký momentální diskomfort či nepohodu miminka).
"Důležitým ukazatelem je počet počůraných, případně pokakaných plen, tak můžeme určit, že miminko přijalo dostatek mateřského mléka."
"MUSÍTE KOJIT PŘESNĚ KAŽDÉ 3 HODINY"
Nemusíte:) Každé miminko má jiný rytmus a potřeby. Některé potřebuje krmit častěji, jiné vydrží spinkat bez kojení několik hodin. Žádné z nich navíc nemá v těle stopky, aby se řidilo časem, rozhodující je pro ně pocit hladu, žízně, či potřeba kontaktu. Vycházejte z konkrétních potřeb vašeho miminka, tzn. kojte vždy, když se samo ozve, udělejte si vlastní tempo a frekvenci. Kojení na požádání, kdy miminko saje podle své potřeby a ne podle časového harmonogramu, je mnohem přirozenější a navíc podporuje správnou tvorbu mléka.
"My sami se také napijeme, najíme, pomazlíme s blízkými kdykoliv to potřebujeme, bez ohledu na čas.
"PŘI KOJENÍ NEMŮŽETE ITĚHOTNĚT"
Na tuto informaci pozor:) Možná i vy máte ve svém okolí sourozence, kteří od sebe nejsou ani jeden rok, což často bývá právě důsledek a “radost” z mylné informace o antikoncepčních účincích kojení. I když samotné kojení může oddalovat návrat ovulace (tzv. laktační amenorea), není to spolehlivá metoda antikoncepce. Pokud tedy neplánujete pořídit si sourozence velmi rychle po porodu, neměli byste rozhodně na kojení spoléhat.
"Otěhotnět může dokonce i žena, které se ještě po porodu nevrátila menstruace."
"Kojící matka nesmí jíst kořeněná jídla, čerstvé pečivo, pít kávu atd."
Častý mýtus, který nás odrazuje od konzumace oblíbených jídel:) Zbytečně, mateřské mléko se netvoří z našeho žaludku. Ve skutečnosti se většina kořeněných či jinak výrazných pokrmů na chuť mateřského mléka přenáší jen minimálně. Pokud vaše miminko reaguje na taková jídla dobře, není důvod si je odpírat. Vyloučit potraviny bychom měli až v případě, když vysledujeme, že naše miminko na něco špatně reaguje! Naopak platí, že s čím vyšším množstvím alergenů přijde děťátko do styku přes mateřské mléko, tím nižší je pravděpodobnost, že na danou potravinu bude mít alergickou reakci, až ji samo později ochutná. Klidně si tedy dejte džus, nebo jahody.
A vědeli jste, že při kojení můžete v pohodě vypít 2-3 šálky kávy denně?:)
“KDYŽ KOJÍM, MĚLA BYCH SE STRAVOVAT STŘÍDMĚ." VERSUS "KDYŽ KOJÍM , MUSÍM JÍST ZA DVA."
S výše uvedeným odstavcem souvisí i tyto notoricky “známé” nepravdy. Jako pro každého z nás, tak i pro kojící maminky, je důležité jíst vyváženou stravu. Obecně však platí, že během kojení není třeba výrazně měnit stravovací návyky.Miminka vystavujeme svým potravinovým preferencím už v době celého našeho těhotenství. Na naše stravování jsou tudíž už zvyklá, znají naše chutě i nechutě:)
Obecně se ale doporučuje omezit vysoce nadýmavé potraviny jako je např. čerstvá cibule, česnek, čerstvé zelí, brokolice, hrušky a to zejména v prvních týdnech po porodu, kdy se trávicí soustava miminka stále vyvíjí a některé potraviny mohou způsobit bolení bříška. Spoustě miminkům ale tyto potraviny vůbec nevadí. Je tedy potřeba vyzkoušet co vašemu miminku sedí nebo ne a přizpůsobit se jeho potřebám.
"Po šesti měsících už mateřské mléko nemá žádnou výživu"
Omyl. Mateřské mléko zůstává zdrojem důležitých živin a protilátek po celou dobu kojení, tzn.i po šesti měsících, jeho složení se totiž mění podle aktuálních potřeb miminka. Jiné složení má u novorozeného děťátka a jiné u dvouletého dítěte. Například Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte a déle, samozřejmě pokud to vyhovuje vám i vašemu miminku.
"Nemůžu kojit, pokud jsem nemocná."
Můžete. Ve většině případů je bezpečné kojit i během nemoci. Mateřské mléko totiž obsahuje protilátky, které mohou miminko ochránit před nemocí, kterou vy sama proděláváte.
"Kojení je tedy v době nemoci naopak vhodné. Navíc při většině onemocnění se dají pořídit léky , které jsou slučitelné s kojením a do mateřského mléka nepřechází , nebo pouze minimálně."
“Kojené děti jsou citově závislé.”
Tohle je nepravda podobná té o nadměrném mazlení a chování miminek v náručí. “Pokud budeš miminko pořád chovat, rozmazlíš si ho.”
"Obavy z toho, že si děťátko na naši blízkost naučíme jsou zbytečné. Je to jako bychom hodili rybu do vody a báli se, že se naučí plavat. Miminko po dobu těhotenství nezná nic jiného, než být v opravdu těsném kontaktu se svou matkou a naopak se nyní učí, být občas bez ní. "
Opravdu by měl být projev lásky našemu milovanému miminku limitován? Nemyslím si. A nemyslí si to ani vědecká pracoviště. Kojení znamená nejen tu nejlepší výživu pro správný fyzický vývoj, ale je také důležité pro vyvíjející se mozek. Je vědecky prokázáno, že kojení, stejně jako nošení a chování, zlepšuje psychickou pohodu a prohlubuje citovou vazbu mezi vámi a miminkem.
Stejně tak neexistují žádné důkazy o tom, že je obtížnější odstavit děťátko po dlouhé době kojení. Samotná doba kojení nemá na odstavení žádný vliv. Takže nebojte, častým mazlením ani dlouhodobým kojením nic nezkazíte, nikomu neublížíte a nic nezkomplikujete, naopak!!:)
"Kojení způsobuje povadlá prsa"
Ani tady se bát nemusíte:) Respektive, kojení se nebojte:) Změny ve vzhledu prsou jsou způsobeny především těhotenstvím a přirozenými hormonálními změnami, nikoliv samotným kojením. Takže ano, ke změnám ve vzhledu a tvaru poprsí dochází, ale už během těhotenství, (nejdříve jsme nadšené, protože prvních 9 měsíců bývá naše poprsí výstavní, časem býváme trochu zaskočené:) Ale kojení z toho úplně neviňte:)
"Je ale dobré hlídat si pravidelné a rovnoměrné vyprazdňování prsou, aby velikost obou prsou zůstala stejná."
“Kojení je snadné, zvládají ho přece všechny!”
Kojení je sice přirozená věc, to však ještě neznamená, že je vždy pro všechny snadné. Mnoho z nás se může potýkat s problémy či diskomfortem, obzvláště na začátku. Proto o sobě nepochybujte, nezoufejte, že vše nejde hned tak, jak “psali”. Pokud potřebujete, nezdráhejte se požádat o pomoc laktační poradkyni, vaši cestu vám to může velmi usnadnit.
"Více než polovina návštěv laktační poradkyně u žen po porodu je především o dodání sebevědomí ženě a ujištění ji, že dělá vše správně, klíčová je tedy podpora kojící ženy, obklopujte se podporujícími lidmi."
Jak vidíte, mýtů a nepravd o kojení existuje celá řada. Mnoho z nich může způsobit zbytečné obavy, pochybnosti či špatná rozhodnutí, přitom většina z nich nemá zcela žádnou oporu ve vědeckých faktech.
I přes tento výčet nepravd zůstává tou největší mýlkou tvrzení: “Nemohu či nechci kojit, jsem proto špatná matka.”
Důvodů nekojit totiž můžeme mít spoustu. Psychické, fyzické, kulturní či společenské… Důležité je zmínit, že všechny jsou legitimní. Rozhodnutí kojit či nikoli by mělo zůstat vždy jen na nás samotných maminkách, nikoli vlivu okolí. Pamatujte si však, že pokud se rozhodnete z jakéhokoli důvodu nekojit, nejste ani o trochu horší matka! Tady jsme si totiž všechny rovné, kojící i nekojící! :)
"Své miminko budete milovat úplně stejně ať už bude pít umělé mléko z lahve, nebo sát mateřské mléko z prsu, způsob krmení miminka neurčuje, jaký vztah s ním budeme mít."
Co tedy v záplavě mylných informací zůstává nezpochybnitelnou pravdou? Že “Kojení je vždy dobré pro vás i vaše miminko.”:) Že cesta k němu nemusí být vždy snadná, ani rychlá. Ale také to, že pokud se k němu odhodláme, nic a nikdo nás nezastaví!:)
Pokud vás téma kojení zajímá nebo se potýkáte s problémy, mrkněte na náš blog, kde se kojení věnujeme podrobně včetně správné stravy, poloh i komplikacím.
Vaše Tereza a Sandra