Porod císařským řezem je i navzdory dnešní přeinformované době opředen mnoha mýty a nepravdami. Někdo ho stále považuje za "snazší a bezbolestnou" variantu porodu, jiní se ho obávají a snaží se mu za každou cenu vyhnout. Jaké jsou nejčastější mýty o tomto způsobu narození a jaká je skutečnost?
Na pomoc jsme si přizvali gynekoložku - MUDr. Ester Hladíkovou, pro kterou je gynekologie a osvěta životním posláním. Na své ambulanci Novoměstské gynekologie se zaměřuje na individuální přístup s úctou k přirozené ženskosti a potíže se snaží řešit důsledně - léčit příčinu, ne následek.
Co je porod císařským řezem
Císařský řez (neboli sekce) je chirurgický způsob porodu, při kterém se miminko narodí řezem v břišní stěně a děloze matky. Tento zákrok může být dopředu plánovaný nebo akutní v případě komplikací při přirozeném porodu. Vždy je to ale zákrok bezpečný, který má pomoci k úspěšnému ukončení těhotenství.
Kdy se podstupuje císařský řez
Rozhodnutí podstoupit císařský řez se zvažuje na základě několika důležitých faktorů. Mezi nejčastější důvody k jeho provedení patří nepříznivá poloha plodu (koncem pánevním, příčná poloha), velikost plodu - tzn. hlavička miminka je v nepoměru s šířkou pánve maminky či přítomnost placenta previa (vcestného lůžka - kdy placenta překrývá děložní hrdlo). Důvodem mohou být také jizvy/srůsty na děloze, které mohou představovat značné riziko při vaginálním porodu či jiné zdravotní komplikace rodičky (například vysoký krevní tlak, preeklampsie, infekce). K císařskému řezu se ale také uchyluje v případě jakéhokoli náhlého ohrožení plodu (zhoršené srdeční ozvy, nedostatek kyslíku atp.).
V dnešní době je frekvence císařského řezu v České republice poměrně dost vysoká - okolo 20-25% ze všech porodů je provedeno právě sekcí. Tedy každá čtvrtá z nás rodí císařem. Podle výzkumu Světové zdravotnické organizace (WHO) používání císařského řezu roste i celosvětově. A očekává se, že tento počet se bude i v nadcházejícím desetiletí nadále zvyšovat, přičemž nejpozději do roku 2030 se téměř třetina (29 %) všech porodů na zeměkouli pravděpodobně uskuteční císařským řezem. Příčiny častého používání císařského řezu se ovšem ve světě značně liší. Svůj vliv má politika i financování zdravotnického sektoru v jednotlivých zemích, kulturní normy, kvalita zdravotní péče, zavedené zdravotnické praktiky, ale také zvyšující se věk rodiček, rostoucí obezita či míra předčasných porodů.
Vedle těchto reálných faktů existuje řada nepravd, které se v diskuzích o císařském řezu tradují. Jaké jsou ty nejčastější?
Císařský řez není ani porod, je to daleko snadnější než rodit přirozeně
Ačkoli samotný zákrok probíhá rychle, jedná se o velkou břišní operaci, která vyžaduje poměrně dlouhou rekonvalescenci. Faktem tedy je, že maminky po císaři často zažívají větší bolest a omezení v pohybu než po přirozeném porodu.
Císařským řezem rodí ženy, které se bojí bolesti
Některé ženy se bojí bolesti z porodu natolik, že o císařský řez žádají rovnou. Pro tento zákrok by však měl být vždy oprávněný důvod, čímž ale není strach.
Císařský řez je vždy bezpečnější než přirozený porod
Císařský řez, jako každá operace, přináší i možná rizika. Infekce, srůsty, vyšší krevní ztráta. Pokud to tedy není nutné, přirozený porod bývá pro maminku i miminko bezpečnější.
Po císařském řezu dojde k nechtěnému odloučení od narozeného miminka
Není pravidlem. Dnes existují a využívají se různé typy anestezie - můžete například rodit ve svodné anestezii a být tak při vědomí. Pokud to situace a porodnice dovolí, je velmi vhodné provést bonding hned na sále s rodičkou, poté například s tatínkem dítěte, zatímco se dokončuje zákrok.
S tím souvisí i stále více užívaný termín laskavý císařský řez (známý také jako „gentle cesarean“ nebo „family-centered cesarean“). Jedná se o přístup k císařskému řezu, který klade větší důraz právě na potřeby nové rodiny a snaží se vytvořit laskavé a respektující prostředí během operace. Cílem laskavého císařského řezu je přiblížit zážitek z porodu co nejvíce přirozenému porodu, přestože je nutná břišní operace.
Po císařském řezu nelze kojit
Kojení po císařském řezu je možné. Může se však rozběhnout pomaleji, důvodem však není provedení samotného porodu, ale případné vzniklé odloučení spojené s rekonvalescencí maminky. Včasným přisátím, co možná nejčastějším kontaktem a ideálně i laktačním poradenstvím však můžete kojení i po císařském řezu perfektně nastartovat.
Po císařském řezu nelze rodit přirozeně
Vaginální porod po prodělaném císařském řezu je u mnoha žen možný. Záleží na důvodu předchozího zákroku a také individuálním zdravotním stavu. Následný porod přirozenou cestou ale možný rozhodně je, je třeba podrobně však podrobně sledovat napětí jizvy a kondici dělohy. Celkově je vhodné udržovat porodní dobu v pozvolnějším, přirozeném tempu.
Opakovaný císařský řez - počet porodů je omezený
Pravdou je, že po chirurgickém zákroku je děloha traumatizovaná. Čím více, tím větší je nebezpečí, že by mohla prasknout například v těhotenství nebo při začátku porodu. Proto se císařský řez obvykle doporučuje maximálně třikrát, ale je to samozřejmě individuální a určitě to není obecně stanovené pravidlo.
Při poloze miminka koncem pánevním se má vždy dělat císařský řez
Pro “vždy” rozhodně není důvod. Většina takto uložených dětí by se mohla narodit dobře vedeným, spontánním vaginálním porodem. Běžná praxe je však bohužel jiná. Pro přirozený porod při tomto nastavení miminka je třeba hlavně zkušenost a trpělivost lékařů. I když je vedení porodu koncem pánevním poměrně běžné, samotné rodičky i zdravotníci mnohdy ztrácejí jistotu a volí/doporučují raději variantu císařského řezu.
Ať už se tedy rozhodnete pro císařský řez nebo pro vaginální porod, měla byste být dopředu o všem dostatečně informovaná a měla byste mít možnost si možnosti v klidu promyslet.
Po císařském řezu zůstává velká a nevzhledná jizva
Dnešní moderní metody operace zanechávají zpravidla jen jemnou jizvu pod linií bikin, která se časem stává méně viditelnou. Důležitá je samozřejmě správná a pravidelná péče o jizvu. Pomoci s hojením vám dokáže také například gynekologická fyzioterapie.
Císařský řez si můžete domluvit / zaplatit
Většina porodníků tzv. císařský řez na přání odmítá. I přes snahu českého porodnictví udržet četnost císařských řezů na co nejnižší úrovni, pravdou i praxí zůstává, že v některých privátních zařízeních vycházejí pacientkám vstříc více, než by bylo nutné.
Nezapomeňte, že i přes jakoukoli vaši preferenci, doporučení či rozhodnutí lékařů a finální řešení - není “snazšího” a “opravdovějšího” porodu. Není hrdinství ani zbabělosti. Ať už rodíme přirozeně nebo císařským řezem, každý porod je jedinečný a důležitý. A vždy na prvním místě zůstává zdraví vaše a vašeho miminka.