Období těhotenství a kojení přináší našemu tělu mnoho změn, včetně těch, které mohou ovlivnit zdraví ústní dutiny. Existuje však řada mýtů a polopravd o vlivu těhotenství a kojení na naše zuby, které nastávající nebo novopečené maminky řeší, či se jich dokonce obávají. Které z nich jsou pravdivé, které přehnané a na co bychom si měli dávat pozor? O tom jsme se rozepsali v našem článku.
Zvýšená kazivost zubů v těhotenství nebo v období kojení? Nikoli:)
Pokud se o své zuby staráte průběžně, kazivost by se vám během těhotenství zvýšit neměla. Jinými slovy, samotné těhotenství vám zuby nezkazí:) Důležité je, abyste i v tomto stavu o své zuby pečovala minimálně stejně dobře jako před otěhotněním.
Tato fáma nejspíše pramení z možných nevolností v počátcích nebo průběhu těhotenství, kdy z důvodu častého zvracení a vyčerpání některé ženy nevěnují tolik pozornosti důkladné péči o zuby. Vliv mají i objevující se zvýšené chutě na sladké. Jde tedy spíše o váš přístup než samotné těhotenství:)
I po porodu je však důležité péči o ústní dutinu nezanedbat. Ani kojení samo o sobě zuby nepoškozuje, ale možné vyčerpání organismu a případné změny stravy mohou riziko vzniku zubního kazu zvyšovat.
Krvácení dásní v těhotenství? Nemusí být:)
Pravdou je, že hormonální změny v těhotenství mohou způsobit zvýšenou citlivost dásní a jejich náchylnost ke krvácení (tzv. těhotenská gingivitida). Jenže - vše je opět založeno na tom, jak jste o své zuby pečovala ještě před otěhotněním. Pokud tedy slýcháte o častých zánětech dásní během těhotenství, je třeba zdůraznit, že tyto hormonální změny mohou spustit zánětlivý proces jen tam, kde je zánět už před těhotenstvím. Pokud před početím žádný zánět nemáte, těhotenství vám ho rozhodně nezpůsobí.
Zničí mi kojení zuby? Rozhodně ne:)
Někdy se tvrdí, že kojení „bere matce vápník ze zubů“. To ale není pravda. Nedostatek vápníku ovlivňuje spíše kosti, nikoliv zuby. Pokud přijímáte ve stravě dostatek vápníku (mléčné výrobky, ořechy, zelená zelenina), vaše zuby nebudou nijak ohroženy.
Důležité je také dodržovat dostatečný pitný režim. Během kojení se potřeba tekutin přirozeně zvyšuje, nedostatek tekutin může vést k suchu v ústech a tím i k vyššímu riziku zubního kazu.
Zkuste také omezit sladké potraviny:) Tohle platí samozřejmě nejen v těhotenství nebo během kojení, sladké svačinky a sladké nápoje podporují růst bakterií způsobujících zubní kazy, takže to mějte na paměti především v době, kdy po sladkém vyloženě prahnete:)
Pravidelné kontroly a možné zákroky v těhotenství - není se čeho bát:)
Preventivní prohlídky u zubaře jsou pro těhotné ženy bezpečné. Ideálně by měla každá z nás během těhotenství navštívit 1-2krát dentální hygienu. A to kvůli kontrole dásní, odstranění zubního kamene a případném doporučení ke zvýšení péče o chrup během tohoto období.
Není však vyloučené podstoupit ani potřebný zákrok. Pravdou je, že v těhotenství se neprovádí žádné rentgenové vyšetření. Proto i například nutné vytrhávání zubů by mělo proběhnout bez rentgenových snímků.
Pokud se obáváte, že během jiného stavu vám nesmějí být podány žádné léky proti bolesti, obáváte se zbytečně:) Možné to je. Je však důležité vybraný lék vždy konzultovat a brát v úvahu i týden těhotenství atd.
Klíčová je pravidelná péče
Správná péče o ústní zdraví je důležitá nejen v těhotenství a při kojení. Proto ji ani v tomto období nepodceňujte a buďte důsledné (2x denně čištění fluoridovou pastou, používání mezizubních kartáčků či dentálních nití). Možná vás v zrovna zaměstnává něco úplně jiného, což je pochopitelné, nezapomínejte však ani na důležitou vyváženou stravu a nevynechávejte pravidelné návštěvy zubaře! Vaše zuby vám za to v budoucnu poděkují! :)
Na závěr několik nejčastějších otázek, na které se k tématu zuby-těhotenství-kojení rády ptáte. O odpovědi jsme požádali sympatickou dentální hygienistku Nikol Kratochvílovou, která často pracuje s malými pacienty a věnuje se v této problematice i edukaci rodičů.
Jak mám postupovat, když mě často trápí nevolnosti?
Nevolnosti jsou během těhotenství velmi časté. Jestliže se to ženy týká, hrozí zvýšené riziko vzniku erozí. Jedná se o chemické poškození zubů vlivem působení žaludečních kyselin. Aby se předešlo jejich vzniku, je vhodné, aby si žena po zvracení vypláchla ústa čistou vodou a čistila zuby nejdříve až po 30 min, aby se neponičila sklovina. Klidně jen bez pasty, s kartáčkem s malou hlavičkou. Obecně pít hodně čisté vody.
Je pravda - co dítě to zub?
Ne není.:) Samo o sobě těhotenství kazy nezpůsobuje a neplatí mýtus - dítě mi bere vápník a obecně minerály a proto se mi kazí zuby! Během těhotenství je ženě nevolno, je unavená a má spoustu různých chutí včetně těch na sladké atd. Tohle vše může vést k tomu, že se žena ústní hygieně nevěnuje tolik a to poté vede ke zvýšenému riziku rozvoje kazu.
Během těhotenství mi začaly více krvácet dásně - je to normální?
Jedná se o těhotenskou gingivitidu. Je to pouze vygradovaný zánět, který byl v ústech přítomen již před těhotenstvím. Vlivem působení hormonů zánět vystupňuje a žena pociťuje zvýšenou krvácivost a citlivost dásní.
Jaké ošetření mohu podstoupit během těhotenství?
Určitě se během těhotenství zubařovi ani dentální hygienistce NEvyhýbejte! RTG se nezhotovují (pokud to není naléhavý nevyhnutelný stav). V každém trimestru je možné řešit závažné a akutní ošetření. V I. trimestru je žena podvědomě ve stresu, zda vše klapne atd, proto není k léčbě úplně vhodný. II. trimestr je k léčbě naopak nejvhodnější. III. trimestr je na tom podobně jako první.
Obecně platí řešit veškeré potíže průběžně, nenechat zajít nic daleko a dodržovat vhodnou ústní hygienu po celý život.