Dárek k nákupu nad 2 500 Kč - Deník Nezapomenutelná v hodnotě 259 Kč. Udělejte radost sobě i svému dítěti dárkem, který potěší.🎁

První zoubky a péče o ně

První zoubky, známé také jako mléčné zuby, jsou důležitým milníkem ve vývoji každého dítěte. I když jsou to zuby dočasné, hrají důležitou roli v celkovém vývoji dětí. Nejenže pomáhají při kousání a žvýkání jídla, ale hlavně připravují místo pro zuby trvalé a ovlivňují jejich správné postavení. První zoubky také podporují vývoj řeči a správnou artikulaci. Jak o ně tedy nejlépe pečovat a naučit děti správným návykům? Co růst zoubků doprovází, a jak nejlépe utišit bolest?  Je kazivost zubů dědičná? Nebo, způsobuje kojení zubní kaz? To vše se dočtete v našem článku...

 

241

 

Kdy se objevují první zoubky?

První zoubek se dětem obvykle prořezává mezi 4. a 7. měsícem věku, ale je to samozřejmě individuální, u některých dětí to může být i dříve, u některých zase o něco později. Nejčastěji jako první rostou dolní řezáky (dva přední zuby v dolní čelisti). Celkem mají děti 20 mléčných zoubků, které se obvykle prořežou do 3 let věku.

 

Facebook Ads NEW (3)

 

Co předchází a doprovází růst prvních zoubků

Růst prvních zoubků může být doprovázen různými příznaky, které nám dávají najevo, že s našimi malým poklady není něco v pořádku. Děti bývají podrážděné, neklidné, mrzuté a dost plačtivé. Občas také špatně spinkají. Mívají citlivé a zarudlé dásně, které je bolí nebo otékají. S tím může souviset i změna chuti k jídlu, často jídlo odmítají právě kvůli nepohodlí v pusince. Růst zoubků také provází silné slintání, které může vést až například k podráždění kůže kolem pusinky a výjimkou není ani zvýšená teplota.

 

118

 

Jak zmírnit bolest a nepohodlí při růstu zoubků

Děti si při bolavém růstu zoubků instinktivně ulevují kousáním do různých předmětů, hraček či vlastních prstíků. Ideálním řešením je proto nabídnout jim chladivá kousátka (dají se vychladit v lednici), čímž velmi pomáhají zklidnit citlivé dásně. Skvělá je také masáž dásní - ty můžete jemně masírovat prstem nebo silikonovým masírovačem. Pro děti, které už konzumují příkrmy, může být úlevou i chlazená zelenina nebo ovoce. Existují i různé zklidňující gely, které citlivým dásním a bolesti dokáží ulevit. Oblíbenou variantou jsou také jantarové korálky, které si mnoho maminek chválí. Jantar má protizánětlivé a analgetické účinky, čímž tlumí bolest nejen při růstu zubů, ale také například při migrénách nebo zvýšené teplotě.

 

76

 

S růstem prvních zoubků se u kojených dětí obvykle navýší potřeba kojení. Proto na to buďte připravené. Nejlepším lékem na všechny neduhy však stejně bývá blízkost a útěcha rodičů, protože v jejich náruči bývá každá bolest poloviční:) Proto nezapomeňte být ke svým dětem obzvlášť pozorní, trpěliví a laskaví:) I když jsou momentálně dost protivné:)

 

Facebook Ads NEW (8)_1


Jak pečovat o první zoubky

Jakmile se objeví první zub, začněte používat měkký dětský kartáček. Kartáček vybírejte vždy podle věku, na první zoubky by měl mít velmi malou hlavičku.

Používejte zubní pastu určenou speciálně pro malé děti, U dětí, které ještě neumí pastu vyplivnou se doporučují pasty bez obsahu fluoridu. Pasty stačí opravdu malé množství - cca o velikosti zrnka rýže.

 

Facebook Ads NEW (5)_1

 

Zoubky (i jen jeden zoubek) čistěte dvakrát denně - ráno a večer. Večerní čištění by mělo být zvlášť důkladné, protože během noci se ústní dutina méně čistí slinami.

Vždy s čištěním dětem pomáhejte. I když si chtějí děti čistit zoubky samy, nezapomínejte dočišťovat. Do 6–8 let věku je potřeba, abychom zoubky vždy dočišťovali, protože děti ještě nemají dostatečně vyvinutou motoriku.

Omezte sladké. Sladké potraviny a nápoje mohou i u prvních zoubků způsobit zubní kazy, proto dbejte na vyváženou stravu.

Také se snažte vyhnout ukládání miminka do postýlky s lahvičkou mléka nebo sladkého čaje, cukry mohou zůstat na zubech celou noc.

 

11

 

Vytvořte si z péče o zoubky hezký rituál

Aby si děti na čištění hezky zvykly, snažte se je do každodenní péče o zoubky zapojit hravou formou. Můžete si například při čištění zubů společně zpívat nebo vyprávět říkanky, existuje i řada zábavných návodů a videí na dětské čištění, funguje také samozřejmě výběr kartáčku s oblíbenými postavičkami. Důležité je, aby si děťátko spojilo péči o zuby s něčím příjemným, pozitivním:)

Udržujte pravidelný režim čištění. Děti si na čištění zoubků rychle zvyknou, pokud se stane součástí jejich každodenního režimu.

Nezapomeňte, že děti se nejvíce učí nápodobou, proto je důležité, aby viděly, že rodiče o své zuby také správně pečují:)

Jakmile se objeví více zoubků, můžete začít používat i mezizubní kartáčky případně i nit určenou pro děti, abyste správně pečovali o dásně a mezizubní prostory.

Naplánujte si také první návštěvu zubaře. První kontrola se doporučuje kolem prvních narozenin případně do šesti měsíců po prořezání prvního zoubku.

Tip:

První návštěvy se děti obvykle trochu obávají, ale i to jim jde snadno zpříjemnit:) Jistě vám zubař dovolí mít své maličké během kontroly na klíně, nebo ho požádejte, aby nejdříve na vás ukázal, co se bude dít a jak je kontrola pohodová:) Odměnou po statečném výkonu pak může být třeba výběr nového kartáčku s dinosaurem nebo princeznou!:)

Péče o první zoubky je sice drobnou, ale důležitou součástí zdravého životního stylu. Pokud od začátku zvolíte správný přístup, pomůžete vašim pokladům vytvořit si zdravé návyky na celý jejich život:) A vám bude odměnou jejich zářivý a zdravý úsměv!

 

Facebook Ads (81)

 

Na závěr přikládáme několik otázek, na které se nejčastěji ptáte a které vás, maminky v souvislosti s prvními zoubky nejvíce zajímají. O odpovědi jsme poprosili sympatickou dentální hygienistku Nikol Kratochvílovou, která často pracuje s malými pacienty a věnuje se i edukaci rodičů…

 

Facebook Ads NEW (1)

 

1. Kdy a čím mám dítěti začít čistit zuby?

Dítěti se začínají zuby čistit již ve chvíli, kdy rodič uvidí prořezávající se korunkovou část. Předtím lze dásně masírovat např. prsťáčkem (masáž ulevuje dítěti od bolesti). Prsťáček však neslouží k čištění! Na to je nutné použít dětský kartáček či SOLO kartáček.

 

2. Kdy mám s dítětem poprvé navštívit zubního lékaře popřípadě DH?

První návštěva zubního lékaře se doporučuje s prvním prořezávajícím se zubem. Co se týče dentální hygieny je to variabilní, ale já osobně mám nejmladší pacienty, co mají 3 roky. Od 5-6 let už dentální hygienu zvládají úplně v pohodě. U těch 3 letých je to spíše komunikace s rodiči, předání info o čištění/stravě a aby si dítě zvykalo na prostředí ordinace.

 

3. Je pravda, že mléčné zuby se nemusí zpravovat?

Není to pravda. I mléčné zuby je nutné sanovat. Mléčné zuby umožňují dítěti správně mluvit, rozmělnit potravu a hlídají místo zubům stálým. Zároveň zkažený mléčný zub může ohrozit zárodek zubu stálého.

 

4. Do kdy musím dítěti dočišťovat zuby?

Doporučuje se dětem zuby dočišťovat do 12 let. U dětí mladších ráno i večer a u těch starších aspoň večer.

 

5. Způsobuje noční kojení zubní kaz?

Kojení samo o sobě nezpůsobuje zubní kaz. Zubní kaz způsobuje nedostatečná ústní hygiena. 

 
6. Je zubní zubní kaz dědičný? (Klasika já mám zkažené zuby takže je jasné, že je bude mít i mé dítě.)

Zubní kaz způsobují bakterie v zubním povlaku. Bakterie metabolizují cukry obsažené v potravě na kyseliny a ty poté naleptávají zubní sklovinu. Dědí se tvar a poloha zubů, také neovlivníme složení a množství našich slin (slina je ochranný faktor). Dále jsou určité vývojové anomálie, které mohou ovlivnit strukturu zubu a ten může být následně náchylnější.