Těhotenství je jedinečné období v našem životě. Většinou přináší velké štěstí a radostné očekávání, zcela pravidelně však sebou nese i nemalé psychické výzvy. Hormony, fyzické změny, ale i obavy často ovlivňují náladu nastávající maminky a víří duševní pohodu. Jak tyto emoční výkyvy zvládnout a jak správně pečovat o svou psychiku během těhotenství? Připravili jsme pro vás článek ve spolupráci s psycholožkou, lektorkou, mámou a manželkou Mgr. Lucií Miškóci, která na své podpůrné stránce www.nadechnise.cz hlásá jednoduché, ale funkční motto:
"Zpomal. Zastav. Nadechni se!"
Hormonální bouře a emoční výkyvy
Během těhotenství dochází k výrazným hormonálním změnám, které ovlivňují nejen tělo, ale i psychiku. Je běžné, že se nám střídají nálady, pocity euforie s pocity úzkosti nebo plačtivostí. Jsme velmi citlivé (až přecitlivělé) na mnoho běžných podnětů. Roli můžou hrát kromě hormonů i další faktory: Životní okolnosti, předchozí zkušenosti s úzkostí nebo depresí, vztahy s okolím apod. Tyto změny jsou většinou normální a v pořádku. Pokud ale cítíte, že je všeho, jak se říká „přes míru“, je dobré vyhledat odbornou pomoc.
Je důležité rozlišovat mezi normální úzkostí spojenou s jiným stavem a těhotenskou úzkostnou poruchou.
Co se nám honí hlavou v těhotenství
Mnoho z nás si během těhotenství klade otázky: Budu dobrá máma? Zvládnu porod? Bude všechno v pořádku? Co všechno se změní? Co když to nezvládnu? Velmi často se v naší hlavě mísí obavy o zdraví se strachem z porodu a v neposlední řadě i pochybnosti ze ztráty dosavadního způsobu života.
Ke kolotoči všech těchto myšlenek nepomáhá ani fakt, že nová kapitola, která se nám píše, se nedá nijak dopředu nazkoušet ani zopakovat, pokud ji nezvládneme podle nějakých představ. Možná vás děsí i fakt, že v mateřství nelze mít všechny věci pod kontrolou a striktně naplánované, pokud jste na to ve svém životě či práci zvyklé.
Všechny tyto myšlenky a obavy jsou v těhotenství přirozené a má je téměř každá z nás.
Obavy z porodu
Největší obavy bývají často ze samotného porodu. Strach z neznámého je často mnohem horší než něco, co dopředu poznáme a připravíme se na to. Proto některým pomůže sepsat si porodní plán či přání, získat tím informace a jistotu. Zamyslete se, jak a kde byste chtěla, aby váš porod probíhal. Nejde si samozřejmě samotný průběh porodu naplánovat, ale v mnoha věcech vám představa o něm, potažmo možnými vzniklými situacemi a alternativami, může pomoci vás při samotném porodu nezaskočit.
Můžete také docházet na předporodní kurzy, které vám pomohou pochopit, co vás čeká a naučí vás řadu věcí (včetně stresu) zvládnout. Jakékoli vaše obavy tam také můžete probrat se zkušenými porodními asistentkami.
Pokud dostáváte z vašeho okolí mnoho (nevyžádaných) rad a zkušeností o prožitým porodech, o které nestojíte, je zcela v pořádku je odmítnout a požádat, aby vám je nesdělovali:) Můžou pro vás být zbytečně stresující a ve výsledku kontraproduktivní.
Možná bych ještě více zdůraznila, ať je ten plán jen rámcový a spíše „přání“ než „plán“. Že se spousta věcí naplánovat nedá a je dobré mít představu, něco si přát, ale snažit se i být flexibilní a připravená na to, že jsou věci, které dopředu ovlivnit nejde. To mnohdy pomůže víc než snaha mít věci pod kontrolou.
Strach z budoucích změn
Narození miminka přirozeně vnese do vašeho života mnoho změn, o tom vám nikdo nebude lhát:) Už samotné těhotenství může znamenat nové výzvy pro váš dosavadní život, sebevědomí nebo do té doby stabilní partnerský vztah.
Výraznou otázkou také bývá finanční situace rodiny po narození miminka. Zvládnete to? Věřte že miminko nepotřebuje zdaleka tolik věci, jak píšou na internetu nebo kolik má kamarádka od vedle, vaše rodičovská láskyplná náruč je zdarma a pokud budete kojit, tak i ta nejlepší strava. To pro začátek:)
Mnoho maminek také dopředu trápí, co se stane s vámi jako osobností, vaší kariérou, osobním životem, volným časem. Jistě, změna to je, ale vše se urovná postupně, věřte mi:)
Snažte se na tyto změny dívat pokud možno pozitivně, pořád mějte na paměti, že s narozením vašeho miminka daleko víc získáte, než ztratíte:)
Důležité je ale zmínit, že někdy je pro ženy přijetí nové role maminky opravdu náročné. Až 1 z 5 žen má v těhotenství nebo po porodu závažnější psychické obtíže. A jen myslet pozitivně jí bohužel nepomůže. Výzkumy i praxe ale ukazují, že cca po 1,5 až 2 letech dítěte si žena na svou roli zvykne a začne se v ní cítit dobře.
Komunikujte o svých pocitech
Nebojte se o všech těchto pocitech a obavám mluvit. Pro některé z nás je to o dost těžší než pro jiné. Mnohdy však ani pro velké extroverty nebývá snadné v tomto období sdílet své negativní myšlenky, protože se od nás jakoby očekává, že těhotenství a vše s ním spojené bez problémů zvládneme. Ve skutečnosti je však celé toto období fyzicky i duševně velmi náročné a na to nezapomínejme.
Máte nárok to nezvládat jako “ta z instagramu”. Proto zkuste hned od začátku otevřeně mluvit o tom, jak se cítíte. S partnerem, s rodinou, s kamarádkou nebo třeba lékařem. Pomoci může i psycholog nebo podpora v těhotenských skupinách a různých diskusních fórech. Mluvte o tom, co zažíváte, co nezvládáte, na co se těšíte a čeho se obáváte, co je pro vás důležité, a klidně i o tom, co si jak představujete a přejete. Komunikace je pro vaši psychickou rovnováhu klíčová!
Jak si během těhotenství udržet psychickou pohodu?
- Důležitý je dostatek odpočinku a spánku. Únava zhoršuje psychickou pohodu, proto si hlídejte dostatek spánku a relaxace.
- Zdravá strava. Kvalitní jídlo má vliv nejen na tělo, ale i na vaši psychickou stabilitu. Vyvážená strava bohatá na vitamíny a minerály pomáhá stabilizovat hladinu cukru v krvi, což mimo jiné ovlivňuje vaši náladu.
- Pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Lehký pohyb, jako jsou procházky nebo úměrný sport na čerstvém vzduchu pomáhají odbourávat stresové hormony. Navíc přísun kyslíku prospívá i vašemu miminku:)
- Omezte negativní podněty. Snažte se vyhnout negativním zprávám, stresujícím diskuzím nebo nevyžádaným příběhům o nehezkých zkušenostech. Místo toho se obklopte pozitivními informacemi a lidmi!
- Čas pro sebe. Dopřejte si činnosti, které vás baví, uklidňují a dělají vám radost. Čtení, hudba, koupele, kreativní aktivity. Zároveň skvěle fungují i různé relaxační techniky, jako je hluboké dýchání, meditace nebo těhotenská jóga!
- Sociální opora. Udržte si kolem sebe lidi, o které se dá opřít, ať už fyzicky nebo psychicky.
Těhotenství je krásné, ale zároveň i velmi náročné období. Jsme naučené pečovat o své tělo, nezapomínejme ale také pečovat o svou psychiku! Poslouchejte své potřeby, dopřejte si klid a neváhejte vyhledat podporu, když ji budete potřebovat.
A ať už těhotenství a všechny změny s ním spojené snášíte jakkoli, pamatujte si, že “je v pohodě, nebýt v pohodě”! A když budete potřebovat, my jsme tu pro vás!