Dárek k nákupu nad 2 500 Kč - Deník Nezapomenutelná v hodnotě 259 Kč. Udělejte radost sobě i svému dítěti dárkem, který potěší.🎁

Techniky kojení aneb jak správně přiložit

Pokud v tomto článku očekáváte podrobný a konkrétní návod na zaručeně nejlepší techniku kojení, musím vás hned v úvodu zklamat:) Žádná univerzálně nejlepší technika neexistuje. Zároveň však nelze ani říct, že by existovala jakákoli špatná či nevhodná technika. Každá maminka by si totiž měla tu svoji “nej” sama vybrat. Tu, která jen pro ni nepřirozenější, která jí i miminku nejvíce vyhovuje, která je pro oba maximálně pohodlná, uvolněná nebo praktická. Existuje řada způsobů a technik, které jsou všeobecně oblíbené, doporučené k vyzkoušení, a ze kterých můžete čerpat. Inspirace níže:)

 

196

 

I tentokrát bude článek protkaný odbornými radami a užitečnými poznámkami certifikované laktační poradkyně Natálie Forejt.

Natálka je nejen neuvěřitelně inspirativní a empatická žena, profesionálka, ale také maminka, která si vším prochází společně s vámi. Pomáhá ostatním maminkám při jejich cestě ke i během kojení na svém instagramovém profilu @natalie.forejt ale i mimo něj.

 

Než si jednotlivé polohy podrobně probereme, je dobré vědět a zapamatovat si několik zásadních věcí: 

 

1. Ať si zvolíte kteroukoli polohu, je důležité, abyste se vy i miminko cítili vždy příjemně. Pamatujte, že kojení má být pohodlné pro vás oba. A rozhodně nemá bolet. Natálka k tomu dodává:

 

“Je obzvlášť důležité, abychom se při kojení cítili pohodlně, protože můžeme kojit i dlouhé hodiny v kuse (obzvlášť ze začátku) a pokud budeme neopřené, shrbené a bude nám poloha celkově nepohodlná, tak nám bude kojení nepříjemné a miminko to bude také vnímat. “

 

2. Při každé vybrané technice musí být vaše miminko ve stabilní poloze, hlavička, krk i celá páteř musí být po celou dobu neustále zajištěné. Je důležité kontrolovat malý nosík, který musí být vždy volný, aby mohlo miminko bez problému dýchat.

 

"Pocit stability a pohodlí vám mohou velmi usnadnit například kojící polštáře či jiné domácí pomůcky na podepření vašich zad nebo upravení správné polohy a výšky vašeho miminka. Důležité je zafixovat nejprve vaši polohu a k ní potom “připravit” miminko, aby se tak zamezilo například nepohodlnému nenaklánění a hrbení."  

 

Blog obrázky (7)

 

A nyní už avizované kojící techniky. 

Existuje několik známých a doporučovaných poloh, které jsou mezi maminkami oblíbené, některé z nich jsou uzpůsobené například i omezením po císařském řezu nebo vhodné pro předčasně narozená miminka. 

 

Savčí (pololežmo): Tato poloha bývá pro mnoho maminek vůbec první, kterou se svým miminkem zažívají, bývá totiž aplikována bezprostředně po porodu, kdy se mamince položí novorozeňátko na bříško, odkud si samo vyšplhá až k prsům.

5_1

Do této polohy se dostaneme velmi jednoduše. Stačí, když si zvolíme pohodlný polosed/pololeh například na gauči a miminko si položíme na břicho. Podle vybraného prsu podpírá stejná ruka miminko po celé délce až k zadečku. Savčí poloha má mnoho podob podle velikosti maminky, miminka, prsů, ale také podlé délky našeho těla/miminka. Proto se nebojte si tuto polohu opravdu přizpůsobit.

 

“Savčí poloha je ideální pro kojení nejen na porodním sále. Měla by být pro nás základem (v porodnici se s ní bohužel moc nesetkáme). Tato poloha je pro miminko nejpřirozenější polohou. Díky možnosti volného hýbání hlavou a rukama, má miminko možnost volně projevovat své vrozené reflexy, které mu pomáhají v kojení.” 

 

Kolébková poloha (kolébka): Je to asi nejčastěji používaná poloha. Maminka drží miminko v náručí, hlavičku má u svého lokte a leží na vašem předloktí, tělíčko je na vašem břiše (bříško na bříško).  Této poloze se říká také “madona”:)

4_1

“U této polohy je dobré dát pozor, aby mělo miminko nevykroucenou hlavičku, ale aby byla v jedné rovině s páteří. Ze začátku si můžeme pomoci kojicím polštářem, než budeme mít větší praxi. Ale pozor na hrbení (vzhledem k četnosti kojení vede k bolestem zad), ke kterému to svádí. Vždycky dáváme miminko k prsu, ne prs k miminku.” 

 

 

Zkřížená kolébka (poloha přes ruku):  Touto technikou je miminko drženo opačně než v kolébkové poloze, tzn. hlavičku držíte v dlani, tělíčko leží podél opačného předloktí. Poloha může být užitečná pro malinká novorozeňátka, kteří mají například problém s přisátím. 

1_2

Vleže na boku: Maminka a dítě leží na boku tvářemi k sobě. Tato varianta je ideální a asi nejpoužívanější například pro noční kojení.

6_4 

“Některé maminky mají pocit, že jim kojení vleže moc nejde (protože mají například menší prsa), ale vyzkoušejte si v této poloze udělat pohodlí a vypodložit se polštáři/dekou, tak aby se prso pohodlně dostalo miminku do pusinky. Díky maximálnímu pohodlí můžete při nočním kojení hezky relaxovat/spát. “ 

 

Fotbalová poloha: Při této poloze je miminko přiloženo k prsu z boku, což je ideální pro maminky s většími prsy, po císařském řezu nebo pro předčasně narozená miminka. 

2_2 

“V této poloze doporučuji primárně použít kojicí polštář a hlavně si udělat pohodlí (do polohy se opřít).” 

 

Dvojitá fotbalová poloha: Stejná jako fotbalová, jen na obě strany, tzn. ideální například pro dvojčátka, kdy potřebujete kojit dvě miminka současně.

 

Vzpřímeně (koala): V této poloze sedí děťátko obkročmo na vašem stehně nebo boku ve vzpřímené poloze. Je to často volená technika pro kojence, kteří trpí refluxními nebo ušními infekcemi.

3_1

V kleče nad miminkem, v nosítku/šátku, ve stoje/při chůzi/ na míči…: Poloh existuje opravdu hodně a pokud vám vyhovuje v dané situaci, tak je to ta vaše pravá. 

 

“Při řešení různých náročnějších kojicích chvil se využívají i ty méně časté polohy, které nás často ani nenapadnou. Polohám se meze nekladou a určitě vás v průběhu dlouhodobého kojení překvapí, že si miminko vymyslí své vlastní.” 

 

Kojící polohy a jejich preference se vám může přirozeně měnit a přizpůsobovat i s růstem vašeho malého podkladu, případně získanou jistotou. Některé techniky se také vytříbí například s pobytem na veřejnosti, protože určité způsoby vám mezi lidmi nemusí být příjemné. Jak si kojení na veřejnosti usnadnit, si můžete přečíst ZDE.

 

Facebook Ads - 2024-08-05T091956.590

 

Odsávání a dokrmování

Pokud se vám tvoří mléka více, než váš malý drobeček zvládne vypít, nezapomínejte pravidelně odsávat. To vám pomůže eliminovat možné nežádoucí účinky, jako jsou záněty atd. Nahromaděné mléko může být jednak velmi bolestivé, ale také může bránit správnému přisátí. Na pomoc si můžete vybrat z řady kvalitních odsávaček, zvládnete to samozřejmě i bez ní, jen je to malinko náročnější a chce to trochu cviku a více času:) Odstříkané mléko si ukládejte do lednice nebo mrazáku, tyto zásoby bývají pro mnoho kojících maminek uklidňující jistotou, když například musí odcházet do zaměstnání nebo se od miminka potřebují (nebo chtějí:) na nějakou chvíli vzdálit. Natálka ale upozorňuje:

 

“Odsávání, v začátcích kojení, by mělo vždy probíhat pouze do úlevy. V opačném případě je odsávání kontraproduktivní, protože prsa dostávají signál, že mají produkovat ještě více mléka. Což může vést k ucpávání mlékovodů, nebo zánětům.” 

 

Pokud je mléka málo...

Pokud máte opačný problém a vaše mateřské mléko miminku nestačí, případně se mu nedaří správně přisát, je možné miminko také dokrmovat. Zkuste například odstříkané mateřské mléko podávat po lžičce. Případně se dá použít malá panákovka a necháme miminko popíjet takto. Jako třetí ideální metoda pro případné dokrmení je cévkou po prsu, kdy dochází zároveň ke stimulaci prsa. 

 

“V případě, že máte pochybnost o tom, že miminku nestačí vaše mléko, tak doporučuji kontaktovat laktační poradkyni, která vám poradí a situaci zhodnotí. Je časté, že může jít pouze o pocit, že máte málo mléka. Pokud to bude přeci jen příčina, tak by měla přijít na řadu přirozená podpora kojení. Ideální je se s miminkem co nejvíc mazlit, kojit na požádání a neomezovat délku na prsu. To je základ, který podpoří laktaci a zároveň miminko v kojení.” 

 

Facebook Ads - 2024-08-05T092039.974

 

Obzvlášť v začátcích nemusí být osvojení výše uvedených technik kojení tak jednoduché, jak se může zdát. Zkuste proto začít tou úplně nejjednodušší věcí - čistě intuitivně vaše miminko k sobě přiložit. Jakkoli. Možná se budete divit, že bez jakýchkoli úmyslů a zcela přirozeně vyzkoušíte právě jednu z existujících poloh:) 

 

Pokud evidujete jakýkoli zádrhel, bolest či nejistou, je nejlepším řešením obrátit se pro pomoc a radu k laktačním poradkyním. I například online schůzky z pohodlí vašeho domova vám dokáží být maximálně nápomocné a mnohdy vyřeší i velmi banální zádrhel, který se vám do té doby mohl zdát jako naprosto fatální:) V každém případě, ať už si zvolíte jakýkoli způsob, věříme, že vaše cesta kojením bude úspěšná, plná klidu a radosti a vzájemného, nezapomenutelného kontaktu. 

 

Vaše Tereza z Moniel a Natálka Forejt