Dárek na poslední chvíli, který zaručeně potěší? Dárkový voucher Moniel! Vyberte si voucher v kategorii Dárkové vouchery a do pár minut vám přijde e-mailem ❤️ Balíčky pro vás posíláme až do 23.12. 🎄

Začátky kojení - není to vždy snadné

“Kojení je nejpřirozenější a nejlepší způsob, jak může maminka poskytnout svému miminku potřebné živiny a zároveň si mezi sebou vytvořit silné pouto. “

 

Pro řadu novopečených maminek však jeho samotné začátky nemusí být tolik “přirozené”, jak se obvykle píše. Mohou být také plné nejistoty, stresu, bolesti, pláče a zklamání. Víme dopředu, co všechno se může stát, čemu se vyvarovat a čeho se například neleknout?
Jak zvládnout první (ne vždy snadné) kroky ke kojení, kdy neztrácet hlavu a co dělat, když vše nejde tak snadno, jak vám říkali, vám moc rádi poradíme. A to nejen my z vlastní zkušenosti (a že jich v týmu máme :)) ale jako vždy jsme přidaly i doporučení a cenné rady certifikované laktační poradkyně Natálky Forejt, které tímto opět děkujeme.

 

Příprava na kojení

Některé maminky se na proces kojení připravují podobně jako na porod. Vzdělávají se, čtou informace a rady, sledují videa a konzultují se zkušenými matkami a poradci. Je to samozřejmě skvělé, nicméně počítejte s tím, že kojení, stejně jako spousta jiných věcí v mateřství, je velmi individuální a intuitivní věc. Některé zkušenosti jsou sice přenosné, nicméně nelze z nich vycházet a stoprocentně se jich držet. Je potřeba počítat s tím, že může být potřeba se sobě i miminku přizpůsobit - pokud vám nebude vyhovovat to, co je v příručce, nebát se najít si vlastní styl a tempo a toho se držet, nechat se jakoby volně pohupovat na vlně vlastní intuice a s ním spojeného komfortu.

 

“V porodnici na Šestinedělí se můžete bohužel často setkat i s velkým množstvím poškozujících rad, které mohou kojení negativně ovlivnit. Právě zde se příprava vyplácí, protože víme, které mýty dopředu čekat a jak se nenechat rozhodit.”

 

"Pamatujte, že už do porodnice jdete s mlékem a máte prsa, který jsou vhodná ke kojení (ideální velikost, i bradavky pro vaše miminko). Je nejlepší miminko kojit na požádání a zapomenout na intervaly (po 3 hodinách na 10 minut z jednoho a druhého prsa). Miminko doporučuji mít, co nejvíc, u sebe a mazlit se s ním. Určitě není potřeba budit miminko, pokud vám u kojení usne, nebo preventivně odkrkávat a vážit.”

 

Správná technika kojení

Existuje mnoho “zaručených, ověřených a nejvhodnějších” technik kojení. Přesné instrukce, kde máte mít ruku, kde druhou, v jakém úhlu, jak často střídat strany, kolik minut na jedné a kolik na druhé.


Určitě můžete všechny rady a techniky vyzkoušet, a najít si to, co vám vyhovuje. Pokud vám nevyhovuje nic, nebojte se najít si svoji polohu a techniku vlastní. V podstatě totiž záleží jen na tom, aby pro vás, maminky, bylo kojení pohodlné, nic vás nebolelo a netlačilo. Vaše miminko by pak mělo mít v pusince co největší část dvorce, volný nosík, kterým může dýchat a pusinku ideálně do tvaru tzv. „rybí pusinky“. Na ničem jiném zas tolik nezáleží. :) Protože právě tohle je ta nejlepší cesta k přirozenosti.

 

Facebook Ads-112

 

Jak často kojit?

Jak často a v jakých intervalech kojit, je také velké téma. Ve většině porodnic vám oznámí časy a intervaly, v jakých máte kojit - a to ať miminko spí nebo už delší dobu netrpělivě pláče. Pro někoho bývá těžké se z těchto “daných” instrukcí vymanit, některé z nás ani netuší, že jsou i jiné varianty.

 

Odpověď na otázku, jak často kojit, je jednoduchá: Na požádání.

 

Kojte na pokyn vašeho miminka, což znamená otáčení hlavičky, tzv. “klování”, a hledání prsu, hladové sátí ručiček, pohyby pusinkou. Pláč a nevrlost už jsou většinou projevy velkého hladu, kterým lze včasným kojením snadno předejít:) Kojení může být vyžadováno každé 2-3 hodiny, může to být ale také každou hodinu nebo v určitých fázích růstu i častěji (opravdu se jedná o fáze, nebojte se, nebude to tak pořád, o tom si povíme příště:). Záleží na mnoha faktorech, vždy ale platí stejný pokyn. Vaše miminko vám dá signál. A vaše první týdny po porodu jsou určeny primárně k tomu, abyste byla v klidném a odpočinkovém režimu, měla ho blízko u sebe a byla připravená kojit kdykoli si řekne, a to i v těchto velmi krátkých rozestupech:)

 

DSC_6629

 

“Doporučuji vyzkoušet tzv. savčí polohu, kdy jsme s miminkem “bříškem na bříšku”, tak jako třeba při bondingu. Je to pro miminko nejpřirozenější poloha, kdy může volně projevovat své vrozené reflexy, které mu pomáhají při kojení.”

 

”Maminky jsou v začátcích kojení nejvíc překvapené z toho, jak často se chce miminko kojit. Protože mají novorozená miminka velmi malý žaludek, v prvních dnech si ho představte ve velikosti třešně, a zároveň je mateřské mléko velmi rychle stravitelné, tak můžeme mít pocit, že kojíme skoro nonstop. Věřte, že je to normální. Kojení navíc není jen o jídle. Pro miminko opravdu děláme to nejlepší, pokud kojíme co nejvíc, podle jeho pořeby.”

 

Co se týká délky kojení, tak ji opět necháváme plně na miminku. Není potřeba do kojení tahat čísla a cokoliv počítat. Miminko si vždy dá přesně takové množství mlíčka, které aktuálně potřebuje. Někdy ho můžeme mít na prsu i přes hodinu a jindy si cucne a spokojeně usne. V takovou chvilku není potřeba ho nijak budit (třeba šimráním po bradičce). Spánek po kojení je “naprostá spokojenost miminka” a i tzv. dudlání, které miminko dělá na prsu, když spí, je chtěné. Podudlávání totiž také stimuluje bradavku a navíc, jako samotné kojení a kontakt s mimi, pracuje s hormony, které s kojením pomáhají”

 

Blog obrázky (10)

 

Problémy při kojení a jejich řešení

Během začátků kojení může docházet k poměrně bolestivým momentům. Některé ženy trpí prvních několik dní až intenzivní bolestí bradavek, než si jakoby “zvyknou”. Pro některé je to velmi nečekané překvapení. Tento stav většinou trvá obvykle kolem jednoho týdne, do 14 dní většinou odezní všem a opravdu dojde k úlevě. Pokud vás cokoli bolí déle nebo začne bolet v průběhu kojení během následujících dnů/týdnů, je většinou na vině nesprávná - neboli vám nevyhovující technika či nějaký zdravotní problém (popraskané bradavky, infekce, zánět mléčných žláz...) Je důležité si zapamatovat, že kojení nemá bolet. A pokud bolí, je třeba to okamžitě řešit. Pokud tedy nastane jakýkoli zádrhel, opravdu neváhejte a obraťte se na laktační poradce. Často totiž i malá, správným člověkem udělená rada, dělá obrovské zázraky.

 

“K bolesti při začátcích kojení dochází vlivem poporodní přecitlivělosti, která může mít tento efekt a díky tomu je start náročnější. Pomůže vám větrání prsů, prsa si mezi kojením promazat vybranou mastičkou a změna polohy. Pokud bolest přetrvává i po 14 dnech, tak doporučuji preventivní konzultaci s laktační poradkyní. Ale nemusíme mít určitě dopředu obavy, k bolestivému startu nedochází u všech žen. ”

 

“Můžete se setkat s radami, jak zaručeně připravit bradavky na kojení, například je “drhnout ručníkem” a vyhnout se tak bolesti. Určitě to nedoporučuji, protože nejenom, že jsou tyto metody bolestivé a mohou bradavky poranit, ale také nemají žádný přípravný efekt.”

 

Blog obrázky (9)_1

 

Pohodové kojení a ověření pomocníci

Kromě laktačních poradců vám s kojením mohou pomoci i dobře zvolení “domácí pomocníci”. Kojící polštáře, praktické kojící oblečení, hojivé mastičky na bradavky, ale také péče o vás samotné. Nezapomínejte dbát na zdravou a pestrou stravu a dodržovat pitný režim! Už v dávných dobách věděli, jak nejlépe novopečeným maminkám pomoci, proto celá vesnice nosila po porodu vývary a obstarávali stravu pro zbytek rodiny, aby “šestinedělka” mohla opravdu odpočívat a poctivě dodržovat svých šest týdnů s novorozeňátkem. Šestinedělí má totiž velký smysl, dnes se bohužel mnohdy opomíná a nedodržuje. Pokud můžete, neostýchejte si ho prosadit a využít například právě na osvojení té nejvhodnější techniky kojení.

 

Blog obrázky (11)

 

“Na začátcích vám s celkovým startem kojení a podporou laktace pomohou dvě jednoduché věci. Časté přikládání, na požádání a také co největší mazlení s miminkem.”

 

Kojení je zázrak, ale není vždy bez práce:)

Ze srdce bychom všem maminkám přáli jen ty pohodové a bezproblémové začátky kojení. Pamatujte však, že každá maminka a miminko jsou jedineční a to co, zažívá vaše kamarádka může být zcela odlišné od toho, co prožijete vy. A je to tak v pořádku. Klíčem ke spokojenému a k úspěšnému kojení je najít si vlastní rytmus, pohodlí a především klid - a to prostě každému z nás může trvat jinak dlouho. My, maminky z Moniel, o to víme své, a moc rády vás na vaší cestě podpoříme, poradíme, pomůžeme. :)

 

Vaše Tereza z Moniel a Nátálka Forejt